Superdrewno już niebawem zastąpi stal?

Na całym świecie trwa wyścig związany z opracowaniem i stworzeniem innowacji mogących realnie poprawić warunki życia ludzkiego, ograniczając przy tym nadmierne koszty oraz degradację środowiska naturalnego. Tego typu rozwiązania są szczególnie dobrze widziane i wyczekiwane w takich branżach, jak np. budownictwo, ponieważ poza poprawą komfortu życia często niosą ze sobą także spore ułatwienia i oszczędności.

Przykładów tego typu działań jest mnóstwo; można do nich zaliczyć np. ideę pasywnych domów, a także całą gałąź gospodarki opartą na odnawialnych źródłach energii.

W pracach nad innowacyjnymi rozwiązaniami nie ustają naukowcy; dokonywane przez nich odkrycia oraz kolejne wynalazki dają realne podstawy do tego, by sądzić, że przełom w tej branży już dawno się rozpoczął i trwa w najlepsze. Optymistyczne spoglądanie w przyszłość wspierają także nowe doniesienia medialne, które ochoczo wyławiają wszelkie nowinki techniczne. Jedną z nich jest nowy materiał, jaki stworzono na jednym z amerykańskich uniwersytetów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zespół naukowców z amerykańskiego University of Maryland (UMD), dowodzony przez profesora Liangbing Hu, upublicznił wyniki obiecującego eksperymentu. Inżynierowie pracowali bowiem nad takim zwiększeniem parametrów drewna, aby uczynić ten materiał bardziej wytrzymałym. W tym celu częściowo usunęli warstwę ligniny z drewna, by tym samym je zagęścić. Usunięcie ligniny – jednego z najważniejszych elementów drewna – zmieniło jego parametry wytrzymałościowe; dzięki temu drewno stało się bardziej zbite i twardsze. Przeprowadzone przez inżynierów testy balistyczne dowiodły także, że zmodyfikowane drewno jest w stanie zatrzymać w sobie pocisk, podczas gdy zwykłe drewno zostaje w takiej próbie przestrzelone na wylot.

Co ciekawe, wprowadzona modyfikacja nie tylko zwiększyła wytrzymałość nowo powstałego materiału, ale sprawiła również, że stał się on niemal sześciokrotnie lżejszy od swojego zwykłego poprzednika.

– Ten nowy sposób obróbki drewna sprawia, że jest ono 12 razy mocniejsze od naturalnego drewna i 10 razy twardsze. Jest ono tak wytrzymałe i trwałe, że może być konkurentem dla stali lub nawet stopów tytanu, porównywalne jest z włóknem węglowym, ale znacznie tańsze –powiedział kierownik grupy badaczy, profesor Liangbing Hu.