Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Susza. Minister Ardanowski ostrzega, że mogą znacząco wzrosnąć ceny żywności

Susza. Minister Ardanowski ostrzega, że mogą znacząco wzrosnąć ceny żywności

W całym kraju panuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, a rząd ogłosił właśnie szczegóły specustawy, która ma przeciwdziałać skutkom suszy.  Wzrosną ceny żywności, zwłaszcza owoców i warzyw. 

B1
Reklama

– Rozległa susza w naszym kraju, którą sygnalizują meteorolodzy, może zmniejszyć produkcję żywności. W Polsce jej nie zabraknie, ale ceny mogą wrosnąć – mówi PAP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Specustawa antysuszowa zakłada dodatkowe 150 mln zł na walkę ze skutkami zjawiska, rezerwy na małą retencję wynoszą 400 mln zł – pieniądze zostaną przeznaczone na zahamowanie niedoborów wody i podniesienie retencji. W tej chwili w ponad 50 stacjach w Polsce odnotowano zjawisko tzw. niżówki hydrologicznej, która oznacza niski stan wód podziemnych. Przekłada się to na niedobory wody w płytkich ujęciach. 

Reklama

Ardanowski podkreśla, że rolnicy z powodu bezśnieżnej zimy zaczęli siewy już w lutym.  

– Tu jeszcze jakichś dramatycznych sygnałów nt. niedoborów wody nie ma. W najgorszej sytuacji są ci, którzy opóźniali siewy zbóż jarych, w tym kukurydzy i do tej pory nie wykonali żadnych zabiegów przerywających parowanie. Narażają się oni na wyjątkowe ryzyko, że ta susza może zniszczyć całkowicie te uprawy – wyjaśnia Ardanowski.

Zdaniem Ardanowskiego rolnicy są świadomi zagrożenia i poprawnie nawożą glebę, która jest dobrze zabezpieczona na wypadek suszy. Mimo to sytuacja jest bardzo poważna. 

– Obawiam się utrwalania się suszy, o tym zdecydują najbliższe tygodnie. Przełom kwietnia i maja pokaże, jak duże straty może w Polsce spowodować susza, One będą zapewne różne w zależności od jakości gleb, ale w Polsce jest dużo słabych gleb o podłożu piaszczystym, które łatwo tracą wodę, zwłaszcza gdy są uprawiane niewłaściwie – tłumaczy szef resortu rolnictwa.

Minister dodaje też, że system polskich upraw ulega modyfikacjom. Będą zwiększane nawodnienia, które są ratunkiem dla upraw warzywniczych, ogrodniczych i sadowniczych. Podobne działania wdrożyła już m.in. Hiszpania. 

– Jeżeli susza by mocno spustoszyła rolnictwo, to odbije się to na zbiorach wszystkich roślin, na tych, które przeznaczone są do konsumpcji, jak i na paszowych. To może spowodować zmiany cen na rynku wewnętrznym wynikające z sytuacji, w jakiej znajdą się rolnicy – podsumowuje Ardanowski.

Źródło: portalspozywczy.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.