Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Świąteczne ozdoby w duchu zero waste #20

ekoświęta

Świąteczne ozdoby w duchu zero waste #20

Różnokolorowe bombki, zawieszki, łańcuchy, gwiazdy. Tradycja ozdabiania drzewka choinkowego jest w naszych domach wciąż żywa. A w ramach naszego cyklu Ekoświęta zachęcamy do samodzielnego przygotowania świątecznych ozdób.

B1
Reklama

Wiele z gotowych ozdób, które możemy dostać w sklepach jest wykonana z plastiku, a poza tym często są tak słabej jakości, że po sezonie lądują w śmieciach. Co powiesz na ozdoby tanie, łatwe do przygotowania i wykonane ze składników, które masz pod ręką? Mogą to być resztki opakowań, rolki po ręcznikach papierowych czy papierze toaletowym, kolorowe karteczki, bibuła, sznurek jutowy, suszone owoce, masa solna. Gotowy do działania?

Gwiazdki z rolki po papierze toaletowym

Reklama

Materiały
– rolki po papierze (tyle, ile chcesz)
– klej
– sznurek jutowy
– nożyczki

Złóż rolkę na pół i wytnij paski ok. 1 cm. Sklejaj paski do siebie tak, by przypominały kwiat/płatek śniegu. Możesz sklejać dowolną liczbę pasków. Możesz też zgiąć paski na jeszcze mniejsze. Najładniej wyglądają połączone symetrycznie.

Jeśli chcesz, możesz też pomalować rolki kolorowymi farbkami.

Łańcuch z bibuły

Materiały
– bibuła w dwóch kolorach
– klej

Z bibuły wycinanym dwa paski o szerokości ok. 1,5 cm. Sklejamy je na jednym końcu – prostopadle do siebie. Następnie zginamy raz jeden raz drugi przeplatając je na siebie. Na końcu sklejamy. Gotowe.

fruit 5374872 1920

Zawieszka lub girlanda z suszonych owoców

Materiały
– pomarańcze, cytryny
– sznurek jutowy
– nóż

Owoce pokrój w plasterki ok 1 cm. Możesz je odłożyć do wysuszenia na kilka dni lub przyśpieszyć ten proces używając piekarnika (odwracaj je co jakiś czas). Po wystudzeniu przewiąż przez każdy plaster sznurek jutowy.

131453278 3865159680163792 1754030756112704716 n 2

Gwiazdka z papierowych paseczków

Materiały
– kartka do wycięcia paseczków
– klej
– nożyczki
– wstążeczka
– szydełko lub patyczek

To pomysł dla bardziej zaawansowanych. Gwiazdka wykonana metodą quillingu. Z papieru wycinasz cienkie paski ok. 4 mm. Można także kupić gotowe paski, jednak zachęcamy do wykorzystania materiałów dostępnych w domu. Następnie paski nawijasz na szydełko/patyczek i sklejasz na końcu. Kolejno sklejasz zwinięte paski do siebie tworząc środek gwiazdki i doklejasz kolejne. Możesz dowolnie bawić się kształtem i wielkością.

Jeśli masz jeszcze jakiś inny pomysł na ozdoby w duchu zero waste – koniecznie napisz w komentarzu.

ozdoby świąteczne

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.