Świąteczny rekord polskich wiatraków

Polska energetyka wiatrowa w ostatnich miesiącach napotykała na swej drodze wiele przeszkód, które nie pozwalają jej rozwijać się na miarę swych możliwości. Punktem przełomowym prowęglowej polityki polskiego rządu było wprowadzenie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zamiast pomagać, mocno zaszkodziła rodzimym przedsiębiorcom wiatrowym. Od tamtego czasu coraz częściej mówił się o upadku polskich farm wiatrowych, aniżeli ich rozbudowie. Powyższa sytuacja jest tym bardziej przykra, gdyż wiatraki posiadają spory potencjał, który jak do tej pory nigdy nie został na naszym terenie właściwie wykorzystany.

Wystarczy powiedzieć, że w przeddzień wigilii Bożego Narodzenia polskie farmy wiatrowe wygenerowały największą jak dotąd ilość energii elektrycznej. Dzięki nim 23 grudnia br. udało uzyskać się 5 234 MW energii elektrycznej, co na ten moment jest wynikiem rekordowym. Oczywiście, porównując uzyskany wynik z zachodnimi państwami nie mamy się czym szczycić, jednakże jest to efekt niewykorzystanego potencjału i krzywdzącej polskiej polityki wobec odnawialnych źródeł energii. Wymownym potwierdzeniem tej tezy jest również fakt, że 25 grudnia br. turbiny wiatrowe, których wciąż nie mamy zbyt wiele, pokryły aż 40% energetycznego zapotrzebowania Polski. Pokonały one tym samym elektrownie węglowe, które w tym samym czasie odnotowały wynik o 5% niższy.

Wzmożona praca wiatraków to efekt silnych wiatrów przechodzących przez Polskę. Pozostaje zadać sobie pytanie, jaką ilość energii udałoby się wygenerować, gdyby polski rząd sprzyjał wiatrowym inwestycjom. Niestety, wydaje się, że to pytanie jeszcze długo pozostanie bez odpowiedzi.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Polska Akademia Nauk staje w obronie Puszczy Białowieskiej

Następny artykuł

Unijne 100 mln zł dla dużych przedsiębiorstw na promowanie efektywności energetycznej i OZE

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,