Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Światowy Dzień Gołębia.QUIZ

Światowy Dzień Gołębia.QUIZ

Choć przez niektórych gołębie uważane są za szkodniki, a nawet „latające szczury”, tak naprawdę to bardzo inteligentne ptaki. Wystarczy wspomnieć, że od wieków wykorzystywane były jako kurierzy poruszający się na ogromne odległości. Dziś, w wyniku pandemii koronawirusa, w wielu polskich miastach mają kłopoty z znalezieniem pożywienia. Koniecznie sprawdźcie, ile tak naprawdę wiecie o tych popularnych ptakach!

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama
powered by Typeform

Gołąb skalny to najbardziej rozpowszechniony ptak miejski – występuje powszechnie w miastach Europy i każdego innego kontynentu, poza Antarktydą. Niegdyś zamieszkiwał jamy w skałach i z łatwością odnalazł się w betonowej zabudowie naszych miast, która przypomina mu mieszkania jego przodków. Co ciekawe gołębie posiadają jedynie 37 kubków smakowych (człowiek ma ich ok. 10 tys.), a jedząc ziarna najpierw wybierają te największe.

Gołębie dysponują niezwykle ostrym wzrokiem i wyjątkową spostrzegawczością. Ich kąt widzenia to aż 360 stopni. Odbierają także infradźwięki – fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości, np. szum prądów morskich. Prawdopodobnie dzięki nim są w stanie wrócić do swojego gołębnika z dużych odległości.

Gołębie kiedyś i dziś

Najlepsze gołębie potrafią przelecieć jednorazowo około 1000 km, a ich zdolności „kurierskie” wykorzystywane były już w starożytnym Egipcie. Podczas II wojny światowej wielokrotnie ratowały życie żołnierzy dzięki swoim umiejętnościom powracania z odległych terenów do swojego gołębnika z przyczepioną do nóżki informacją. Za swoje zasługi gołębie y medale Dickin – zwierzęcy odpowiedniki angielskiego Krzyża Wiktorii i amerykańskiego Medalu Honoru.

Niestety dzisiaj w wielu polskich miastach gołębie mierzą się z widmem głodu. W Krakowie po tym, jak z rynku i z uliczek zniknęli mieszkańcy i turyści, ptaki przyzwyczajone do karmienia przez ludzi, nie są w stanie samodzielnie znaleźć pożywienia. Inspektorzy Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa od 21 marca codziennie dokarmiają gołębie. Na swoim profilu na Facebooku Towarzystwo apeluje o pomoc w ich dokarmianiu.

Źródła: empik.com, zlotygolab.pl, naszamlawa.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.