Światowy Dzień Pszczół. Leśnicy wieszają kłody bartne i sadzą drzewa miododajne

Z inicjatywy Słowenii ONZ ustalił 20 maja Światowym Dniem Pszczół. Pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Z tej okazji Lasy Państwowe wieszają kłody bartne dla pszczół w kilku nadleśnictwach. 

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na to, że owady te są zagrożone wyginięciem. Warto pamiętać, że pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Z Programu Środowiskowego ONZ (UNEP, United Nations Environment Programme) wynika, że 84 proc. z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły. Dodatkowo, odpowiadają za zapylanie 90 proc. roślin nieuprawnych. Szacuje się, że w Polsce praca pszczół jest warta ponad 4 mld zł rocznie, a pozyskiwanie miodu to tylko część ich działalności, gdyż zapylają też krzewy i drzewa.

Fotowoltaika od Columbus Energy


Lasy Państwowe dla pszczół

Lasy Państwowe zajęły się dobrostanem pszczół w kilku polskich nadleśnictwach. Właściwe zapylenie roślin przyczynia się do ochrony bioróżnorodności. 

Leśnicy gdańskiego Nadleśnictwa Lębork przygotowali gotowe do zasiedlenia kłody bartne – zawisły one w wybranych lokalizacjach na terenie całego nadleśnictwa. Kłody, a także ich późniejsi lokatorzy będą pod stałym monitoringiem leśników.

W Nadleśnictwie Lubsko, chcąc zapewnić źródło pokarmu dla pszczół, leśnicy nieustannie pracują na terenie łąk. Po przygotowaniu gleby zostały wysiane rośliny nektaro- i pyłkodajne, które m.in. wzbogaciły glebę w azot i poprawiły jej spulchnienie oraz wpłynęły na lepsze podsiąkanie wód gruntowych. Wysiano m.in. pszczelnika mołdawskiego, facelię błękitną i koniczyny, jak również zestaw nasion różnych gatunków roślin przeznaczonych specjalnie dla motyli.

Z kolei w krośnieńskim Nadleśnictwie Tuszyma powstały remizy dla pszczół. Takie miejsca są ostojami różnorodności biologicznej roślin kwitnących w różnych terminach. Pełnią one funkcję utworzenia miejsca dla zwiększonego napływu owadów zapylających, w tym pszczołowatych.

W remizach są sadzone różne krzewinki, krzewy i drzewka miododajne, w tym lawenda, derenia, głóg śnieguliczka, irga, suchodrzew, porzeczka, agrest, aronia, kalina, wierzba, karłowata lipa oraz stare odmiany czereśni, wiśni, grusz czy jabłoni. Ponadto na zrębach posadzono kilkadziesiąt drzewek owocowych (jabłonie, wiśnie i śliwy).