ŚwiatOZE.pl

Portal Odnawialnych Źródeł Energii

Świecąca ścieżka rowerowa budzi międzynarodowe zainteresowanie

świecąca ścieżka rowerowa

We wrześniu 2016 roku w Lidzbarku Warmińskim powstała nietuzinkowa ścieżka rowerowa świecąca w ciemności dzięki wykorzystaniu związków chemicznych nazywanych luminoforami. Wywołała ona wiele zainteresowania nie tylko wśród mediów, ale także wśród różnych firm, które chciałyby wykorzystać tę technologię w swoich projektach.

Dr inż. Igor Ruttmar, prezes TPA Instytutu Badań Technicznych Sp. z o.o., poinformował, że do jego firmy nadeszły oferty z różnych stron świata. Propozycje napłynęły z ponad osiemdziesięciu krajów, m.in. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jednak największe zainteresowanie technologia ta wywołała w USA.

Świecąca ścieżka jest nie tylko samowystarczalna, ale także ekologiczna. Nie wymaga żadnych dodatkowych źródeł zasilania. Kolor emitowanego przez nią światła zależy od wykorzystanych luminoforów. Za dnia ścieżka ładuje się dzięki promieniom Słońca, w nocy zaś cała nagromadzona energia jest oddawana w postaci światła. Technologia stosowana przez TPA to innowacja, nie dziwi więc tak wielkie zainteresowanie, jakie budzi.

Więcej na temat świecącej ścieżki rowerowej w artykule:

Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa


Poprzedni artykuł

Hawajskie linie lotnicze nie pomagają środowisku

Następny artykuł

Farma fotowoltaiczna na terenie zrekultywowanego wysypiska śmieci w Ustroniu Morskim

Najnowsze

Dodaj komentarzTagi: , , , , , ,