świecąca ścieżka rowerowa

Świecąca ścieżka rowerowa budzi międzynarodowe zainteresowanie

We wrześniu 2016 roku w Lidzbarku Warmińskim powstała nietuzinkowa ścieżka rowerowa świecąca w ciemności dzięki wykorzystaniu związków chemicznych nazywanych luminoforami. Wywołała ona wiele zainteresowania nie tylko wśród mediów, ale także wśród różnych firm, które chciałyby wykorzystać tę technologię w swoich projektach.

Dr inż. Igor Ruttmar, prezes TPA Instytutu Badań Technicznych Sp. z o.o., poinformował, że do jego firmy nadeszły oferty z różnych stron świata. Propozycje napłynęły z ponad osiemdziesięciu krajów, m.in. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jednak największe zainteresowanie technologia ta wywołała w USA.

Świecąca ścieżka jest nie tylko samowystarczalna, ale także ekologiczna. Nie wymaga żadnych dodatkowych źródeł zasilania. Kolor emitowanego przez nią światła zależy od wykorzystanych luminoforów. Za dnia ścieżka ładuje się dzięki promieniom Słońca, w nocy zaś cała nagromadzona energia jest oddawana w postaci światła. Technologia stosowana przez TPA to innowacja, nie dziwi więc tak wielkie zainteresowanie, jakie budzi.

Więcej na temat świecącej ścieżki rowerowej w artykule:

Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 15.11.

Wczoraj zachęcaliśmy do spacerów, dziś też to robimy, ale tylko w niektórych miastach. Smog nie odpuszcza i po jednym dniu wytchnienia powraca. Apelujemy – nie palcie złej jakości paliwem i dbajcie o stan techniczny swoich samochodów.