Świetlówka energooszczędna czy LEDy?

Odkrycie Edisona zrewolucjonizowało świat. Dzisiaj żarówek czy świetlówek używamy wszędzie. Na rynku występują oprócz żarówek tradycyjnych (żarowych) żarówki halogenowe, świetlówki i diody LED. Poniżej przedstawiamy podstawowe różnice między LED-ami a świetlówkami energooszczędnymi.

Po pierwsze – strumień świetlny

Strumień świetlny to ilość światła, która jest emitowana przez źródło oświetlenia, a jego jednostką są lumeny. Im więcej lumenów, a więc strumieni światła, tym jaśniej. W świetlówkach energooszczędnych ilość strumieni świetlnych waha się od 40-90 lm/W, a w żarówkach LED – od 90 – 200 lm/W.

Po drugie – żywotność

Średnia żywotność świetlówek LEDowych to 50 000 godzin, a świetlówki energooszczędnej – 10 000 godzin. Świetlówka energooszczędna ma ograniczoną liczbę cykli włączenia i wyłączenia (kilka do kilkudziesięciu tysięcy powtórzeń), podczas gdy LEDy nie mają ograniczeń. Żywotność dla świetlówek energooszczędnych to 30 lat, a dla diod LED to 15 lat.

Po trzecie – cena

Podczas wchodzenia na rynek cena świetlówek energooszczędnych wahała się koło 50 zł, a obecnie ich średnia cena wynosi 7 zł. Z kolei LEDy kosztują średnio 25-40 zł.

Po czwarte – udoskonalenia

Niektóre LEDy posiadają bezprzewodowy interfejs czy też pilot pozwalający na kontrolę koloru lub natężenia światła, a świetlówki nie mają takich udoskonaleń.

Po piąte – współczynnik CRI

Co to jest współczynnik CRI? To parametr określający wierność oddawania barw (z ang. Colour Rendering Index). Jednostką CRI jest Ra, czyli liczby od 1 do 100. Przykładowo naturalne światło słoneczne posiada maksymalne CRI o wartości Ra wynoszące 100, podobnie jak żarówka Edisona. Dla żarówek LEDowych współczynnik CRI wynosi od Ra>60 do Ra>90. Im wyższy współczynnik tym wyższa cena. W świetlówkach energooszczędnych współczynnik ten z reguły wynosi 80, ale są też przypadki powyżej 90.

Po szóste – energochłonność

Zestawiając ze sobą żarówkę tradycyjną, energooszczędną i LED, zdecydowanie najmniej energochłonna jest dioda LED, a najbardziej – żarówka tradycyjna.

Po siódme – funkcjonalność

Świetlówki energooszczędne zwykle oświetlają całe pomieszczenie, ponieważ mają szeroki kąt świecenia, a LEDy świecą kierunkowo. Po włączeniu światła świetlówki energooszczędne potrzebują czasu, aby się rozgrzać, a LEDy już nie.

Foto: Flickr