Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

System kaucyjny w kolejnym kraju UE, a kiedy w Polsce? Trwają przygotowania

System kaucyjny w kolejnym kraju UE, a kiedy w Polsce? Trwają przygotowania

Już za 11 miesięcy zacznie obowiązywać system kaucyjny w co najmniej kolejnych dwóch europejskich krajach. Jakie są przewidywania po wprowadzeniu tego systemu w Polsce i Austrii?

Reklama

Austria wdraża DRS

W Austrii, od 1 stycznia 2025 r. wszystkie butelki PET i metalowe puszki o pojemności od 0,1 do 3 litrów będą zbierane w ramach systemu kaucyjnego (DRS) za kaucją w wysokości 25 eurocentów. Produkty te będą oznaczone logo kaucji oraz będzie je można zwracać we wszystkich punktach sprzedaży, w których są sprzedawane.

Obecnie w Austrii tylko 70% jednorazowych opakowań po napojach jest zbierane w celu przekazania do recyklingu. Głównym celem kraju jest dojście do 80% w 2025 roku, czyli w tym samym, co wdrożenie systemu kaucyjnego, oraz 90% w 2027.

Jak wyglądają przygotowania Austriaków do wdrożenia systemu kaucyjnego? Aktualnie zakończono przetarg publiczny na wykonawcę rozwiązania informatycznego, które ma stanowić główną infrastrukturę całego systemu DRS. Została nim firma Sensoneo. Oprogramowanie tej firmy zbiera dane ze wszystkich źródeł i umożliwia sprawną integrację między wszystkimi stronami obecnymi w łańcuchu procesu. Nie jest ono powiązane z żadnym konkretnym automatem sprzedającym, a bazuje na infrastrukturze chmurowej. 

Europa stawia na recykling

To już szósty przetarg wygrany przez firmę Sensoneo. Z tego samego oprogramowania korzystają już takie kraje jak Słowacja, Malta, Irlandia, Węgry i Rumunia. System tego ostatniego kraju jest największym krajowym systemem kaucyjnym na świecie. Obejmuje prawie 80 000 punktów zbiórki i umożliwia zwrot plastikowych, szklanych i metalowych opakowań na napoje o pojemności do 3 litrów. 

Więcej o systemie kaucyjnym w Rumunii pisaliśmy tu:

Według danych kaucyjny.pl, aktualnie z systemu kaucyjnego korzysta w Europie ok. 138 mln ludzi. Już 14 krajów Europy wdrożyło tego typu system, a kolejnymi, które się do tego przygotowują są Austria oraz… Polska. 

Polski system kaucyjny zmieni nasze nawyki

Polski system kaucyjny ma zacząć obowiązywać w naszym kraju już od początku 2025 roku, czyli za około 11 miesięcy. Jest to element realizacji prawa Unii Europejskiej – ramowej dyrektywy o odpadach oraz dyrektywy w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. 

Jakie są prognozy? Po pierwsze, zakłada się zmianę poziomu zbiórki opakowań przeznaczonych do recyklingu. W 2025 r. poziom zbiórki tych opakowań w Polsce ma wynosić 77%, rok później już 81%, a w 2027, tak samo jak w Austrii, 90%. 

Drugim aspektem jest przewidywana kwestia zmiany naszych nawyków. Chodzi na przykład o tak wydawać by się mogło prozaiczną kwestię, jak nie zgniatanie plastikowych butelek, do czego mogliśmy zostać przyzwyczajeni. Aktualnie często to robimy, aby zmniejszyć objętość opakowania przy wrzucaniu do odpowiedniego pojemnika. Gromadząc natomiast tego typu butelki w celu oddania do recyklingu, będziemy musieli pamiętać o tym, aby nie zgniatać ich, gdyż opakowań pod taką postacią nie przyjmie automat. 

Przypominamy, że polskim systemem kaucyjnym będą objęte specjalnie oznakowane jednorazowe butelki plastikowe do pojemności 3 litrów, butelki szklane wielokrotnego użytku do pojemności 1,5 litra oraz puszki do wielkości 1 litra. Wysokość kaucji nie została jeszcze ostatecznie ustalona, ale aktualnie szacuje się, że ma wynieść 50 groszy.

Więcej na ten temat można przeczytać tu: System kaucyjny w Polsce od 2025 roku. Co zakładają nowe przepisy?

Źródło: informacja prasowa PAP oraz Sensoneo

Fot.: canva.com/@pixabay, canva.com/@pexels

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.