Szczeciński zakład wodociągów zamierza wybudować własną farmę PV

W zakładzie produkcji wody w szczecińskim Pilchowie powstać ma farma fotowoltaiczna. Szczecińskie zakłady wodociągowe mają zamiar w ten sposób generować prąd do zasilania zakładu. Inwestycja ta warta jest ponad 3 miliony złotych i ma produkować około pół megawata energii już w drugiej połowie 2017 roku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Farma fotowoltaiczna w Pilchowie zająć ma powierzchnię około jednego hektara. Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) w Szczecinie ma zamiar pokryć koszty inwestycji w dużej mierze ze środków unijnych – otrzymał na ten cel 2,1 miliona złotych. Pozytywnie o inwestycji wypowiadał się NFOŚiGW w Szczecinie, który przyznał tą dotację.

Instalacja w Pilchowie to nie pierwsza taka inwestycja ZWiK. Firma posiada już dwie farmy PV oraz jedną elektrownię na biogaz, produkowany podczas procesu oczyszczania ścieków. Jak szacuje Zakład około 17% energii, jaka jest przez niego zużywana, pochodzi z własnych inwestycji w OZE. Jak szacuje spółka, powstanie trzeciej farmy spowoduje podniesienie tego odsetku, ale ciężko jeszcze powiedzieć o ile, gdyż źródła oparte o fotowoltaikę charakteryzują się niską przewidywalnością, jak mówił rzecznik prasowy ZWiK Piotr Landowski.

“Dwie działające na terenie Zakładu Produkcji Wody Miedwie farmy mają łączna moc 1,95 MW. Obie mogą produkować ok. 2 mln kWh rocznie, z czego ok. 70 proc. wykorzystywane jest na potrzeby własne spółki, a reszta trafia do systemu energetycznego. Oszczędności z tytułu produkcji energii z tych farm szacowane są na ok. 800 tys. zł rocznie” – podsumował Landowski.