1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Szczeciński ZWiK uruchomił hydroelektrownię

Szczeciński ZWiK uruchomił hydroelektrownię

Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) w Szczecinie rozpoczął produkcję energii z wody. Wcześniej uruchomił już 3 farmy fotowoltaiczne oraz kogeneratory biogazowe. Dzięki nim w 2019 roku spółka pokryła 20 procent własnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Teraz ten wynik się podniesie.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

W Zakładzie Produkcji Wody Pomorzany spółka ZWiK uruchomiła turbinę Francisa razem ze specjalną magistralą dostarczającą wodę z jeziora Miedwie. Agregat wykorzystuje 30-metrowy spadek wody, który wynika z różnic poziomów między akwenem a placówką przy ul. Szczawiowej.

Według szacunków urządzenie jest w stanie wytworzyć około 800 MWh energii, którą zakład użyje na własne potrzeby. Ten rezultat przeniesie się natomiast na wysokość rachunku za prąd – możliwe, że obniży się o około 300 tysięcy złotych. Moc nowej hydroelektrowni wynosi 140 kW, zaś wartość całej inwestycji opiewała na 3,4 mln złotych netto.

W ten sposób szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji stał się drugim, po Wodociągach Miasta Krakowa, przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym w Polsce, który korzysta z elektrowni wodnej. Co więcej, to nie pierwsze urządzenie OZE, jakie posiada ZWiK. Należy tutaj wspomnieć o 3 farmach fotowoltaicznych, których roczna produkcja energii sięga 2691 MWh oraz o czterech kogeneratorach biogazowych. Te zaś mogą wytworzyć 4049 MWh. Razem instalacje w 2019 roku zaspokajały około 20% zapotrzebowania zakładu na prąd. Dzięki nowej turbine, ten rezultat wzrośnie o dodatkowe 3 procent.

ZWiK podaje: Produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w 2019 r. wyniosła 6740 MWh i kształtowała się następująco:

– 2 elektrownie fotowoltaiczne w ZPW Miedwie: 2202 MWh,
– elektrownia fotowoltaiczna w ZPW Pilchowo: 489 MWh,
– 3 kogeneratory biogazowe w Oczyszczalni Ścieków „Pomorzany”: 3 647 MWh,
– 1 kogenerator biogazowy w Oczyszczalni Ścieków „Zdroje”: 402 MWh.

źródło: inzynieria.com / zwik.szczecin.pl/
Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.