Szef Fiata zmienił zdanie. Sergio Marchionne o nadchodzącej przyszłości

Coraz trudniej spotkać wśród specjalistów i autorytetów z branży motoryzacyjnej osobę, która sceptycznie podchodzi do gwałtownego rozwoju elektromobilności na świecie. W gronie negatywnie oceniających szansę rozwoju elektromobilności znajdował się do niedawna dyrektor generalny Fiata, Sergio Marchionne.

Przypomnijmy więc, że Sergio Marchionne negował opłacalność produkcji samochodów elektrycznych i poddawał w wątpliwość tezę o ekologicznej przewadze pojazdów EV nad spalinowymi.

Wydaje się jednak, że głoszone wcześniej przez prezesa FCA (Fiat Chrysler Automobiles) opinie zdezaktualizowały się, ponieważ z ostatniego wywiadu dla agencji Bloomberg wyłania się Marchionne, który o rozwoju motoryzacji ma obecnie zupełnie inne zdanie.

W wywiadzie udzielonym w Detroit Marchionne przyznał, że samochody elektryczne są przyszłością globalnej motoryzacji, a ich wielkie upowszechnienie może nastąpić już w ciągu najbliższej dekady.

Według przewidywań prezesa FCA w ciągu siedmiu najbliższych lat dojdzie do całkowitego odwrócenia biegunów w trendach sprzedażowych. Jego zdaniem już niebawem mniej niż połowa sprzedawanych na świecie samochodów będzie wyposażona w silnik spalinowy.

,,Myślę, że prawdopodobieństwo, iż spalinowe auta będą dominowały, jest bardzo małe. Automatyzacja zostanie szeroko rozpowszechniona”.

W kwestii pojawiających się często w stosunku do FCA oskarżeń o bagatelizowanie trendów oraz zbyt małe zaangażowanie w rozwój najnowszych technologii Marchione odpowiedział:

„Jeżeli ktoś był obecny na Consumer Electronics Show, to widział, że liczba wystawców spoza grona producentów samochodów, którzy dostarczają rozwiązania w zakresie elektryfikacji i sztucznej inteligencji dla przemysłu motoryzacyjnego, znacznie się zwiększyła. Rozmawiamy z każdym, uczymy się i wybieramy najlepszą dostępną technologię”.

Zapytany, czy koncern FCA posiada środki na przetrwanie, odpowiedział:

„Tak, zdecydowanie. Nasza firma nigdy nie była dla osób o słabych nerwach. Zmiany technologiczne, które niebawem nadejdą, sprawią jednak, że przetrwanie dla wielu w tej branży będzie zdecydowanie trudniejsze”.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Boom na auta elektryczne w Polsce. Czy to możliwe?

Następny artykuł

Elektryczny helikopter SureFly od Workhorse

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,