Szef Fiat Chrysler Automobiles jest niechętnie nastawiony do samochodów elektrycznych

Sergio Marchionne, pełniący funkcję szefa koncernu Fiat Chrysler Automobiles, wypowiedział się na temat postępującej elektryfikacji branży motoryzacyjnej. Jego zdaniem samochody elektryczne są złudną rewolucją, które wcale nie przyczyni się do polepszenia kondycji planety.

Jeśli nie przeprowadzisz pełnej analizy źródeł energii elektrycznej, jej pochodzenia, jak ładuje się akumulatory samochodów, jakie są koszty względem emisji CO2 i ochrony środowiska, twierdzenie, że uratujemy planetę dzięki pojazdom elektrycznym jest nonsensem. Jeśli podstawą produkcji aut bezemisyjnych jest energia jądrowa, to mamy problem. Będziemy postępować właściwie, ale przy użyciu niewłaściwych środków – stwierdził Marchionne.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Powyższa argumentacja ma w sobie ziarno prawdy, jednak nie sprawdza się ona globalnie. Wiele państw zachodnich podejmuje działania zmierzające do zreformowania własnej energetyki, jak czynią to między innymi Francja czy kraje skandynawskie. To właśnie tam samochody elektryczne najbardziej zyskują na popularności. Są również miasta, jak m.in. Wiedeń, gdzie zostanie rozbudowana infrastruktura ładowania oparta o odnawialne źródła energii. Sergio Marchionne niewątpliwie poruszył ważną kwestię, lecz za kilkanaście lat jego opinia może się już zupełnie zdezaktualizować.