Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sześć krajów unijnych chce 100% OZE do 2050 roku

Sześć krajów unijnych chce 100% OZE do 2050 roku

Do Komisji Europejskiej trafił specjalny list, pod którym podpisały się Austria, Dania, Irlandia, Litwa, Luksemburg i Hiszpania. Chcą włączenia scenariusza, w którym cała Unia będzie posiadała tylko energię odnawialną. W tej propozycji całkowicie wykluczono atom.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jako liderzy, odpowiadamy za to, aby pokazać młodemu pokoleniu, ze zostali wysłuchani” – piszą sygnatariusze dokumentu, nawiązując do ogólnoświatowych protestów młodzieży, nawołujących do bardziej radykalnych działań w ramach ochrony klimatu.

Obecnie żaden z ośmiu scenariuszy o osiągnięciu neutralności klimatycznej do połowy wieku nie przewiduje, aby “miks energetyczny” UE stał się całkowicie zdominowany przez OZE. To by oznaczało nie tylko zerwanie – po węglu – z paliwem gazowym, ale również z atomem. 

U największych decydentów unijnych – w Niemczech – trwa wyłączanie elektrowni atomowych w ramach przyjętego Energiewende, zatem poparcie tego pomysłu nie jest niemożliwe. W 2011 roku kanclerz Angela Merkel wyznaczyła, 2022 jako rok, kiedy w całej Federacji Niemieckiej elektrownie atomowe będą wyłączone. Jej poprzednik Gerhard Schröder podczas swojego urzędowania chciał to osiągnąć w 2037 roku.

Warto zauważyć, że z tych sześciu krajów oczekujących takiego scenariusza, tylko Hiszpanie posiadają jeszcze włączone reaktory jądrowe. Ich działanie jest przewidziane do 2024 roku, ale możliwe, że dojdzie do przedłużenia licencji na dodatkowe 20 lat.

Choć nie można jednoznacznie zakładać, Że KE przyjmie tę strategię, to jej akceptacja po raz kolejny uderzy w kraje, które rozważają dopiero uruchomienie atomu w swojej energetyce. Chodzi tutaj również o Polskę.
Obecnie przyjęty scenariusz  zakłada osiągnięcie OZE w 2030 roku na poziomie 32 procent.

Jeśli zaś chodzi realizację celów w poszczególnych krajach, to trzech nadawców listów osiągnęło je już w 2018 roku. Hiszpanom brakowało 2,6 punktów procentowych do progu 20, zaś Irlandczykom 4,9 pkt ( do 16%).  Luksemburg do celu na poziomie 11 proc. potrzebował mniej niż 2 punktów. Naszemu krajowi z kolei nadal brakuje około 3 pkt do 15 procent, które mieliśmy osiągnąć w tym roku.

Propozycja 100% OZE pojawiła się już w 2019 roku. Wówczas za tym postulatem stały te same kraje, ale bez Danii.

źródła: energetyka24.com, eutaktiv.com, gramwzielone.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.