Szkocka pływająca farma wiatrowa zaczęła dostarczać energię elektryczną

farma-offshore

Morskie farmy wiatrowe są głównym źródłem dostarczania energii z wiatru. Należy pamiętać, że są one zazwyczaj o wiele bardziej efektywne aniżeli ich lądowe odpowiedniki i przyczyniają się do produkcji sporych ilości energii. Instalacja turbin wiatrowych na wodach morskich szczególnie popularna jest w Wielkiej Brytanii, gdzie dodatkowo są odpowiednie warunki ku temu, aby rozwijać taki sposób uzyskiwania energii. Między innymi z takich powodów w Szkocji uruchomiono właśnie farmę wiatrową Hywind, która wyróżnia się daleko posuniętą innowacyjnością.

Realizacja tego projektu wyróżnia się między innymi rozmachem; pięć ogromnych turbin wiatrowych zostało przytwierdzonych do dna na wodach o głębokości 129 metrów, nieopodal Aberdeenshire. Warto podkreślić, że standardowe morskie farmy wiatrowe ulokowane są na wodach o głębokości do (zaledwie) 50 metrów.

Uruchomiona w połowie października br. farma Hywind jest w stanie wytworzyć energię dla ok. 20 tysięcy gospodarstw domowych. Co ciekawe, każda z zamontowanych na niej turbin waży aż 11,5 tony, mierząc przy tym 175 metrów od swej podstawy.

Ten pilotażowy projekt podkreśla potencjał ogromnych zasobów morskiej energii wiatrowej w Szkocji i stawia Szkocję w czołówce światowego wyścigu o opracowanie nowej generacji morskiej energetyki wiatrowej. Oprócz zielonych korzyści, wnosi ona również bardzo istotny wkład w naszą gospodarkę – powiedziała Nicola Sturgeon, szefowa Szkockiej Partii Narodowej.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Magazyn energii dla Południowej Australii w połowie ukończony

Następny artykuł

W Dżibuti powstanie stacja odsalania wody

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,