Szwecja przeznaczy 60 milionów euro na inwestycje w farmy słoneczne w 2018 roku

Jak podaje portal Green Evolution, Szwedzi w bieżącym roku zwiększyli poziom rządowego dofinansowania fotowoltaiki, co stanowi znaczny wzrost w stosunku do poprzedniego roku, kiedy na dotacje przeznaczono około 45 milionów euro.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Szwedzka Agencja Energii (Energimyndigheten) poinformowała w swoim komunikacie prasowym, że w 2018 roku około 500 milionów koron szwedzkich (równowartość ok. 60 milionów euro) zostanie przeznaczonych na zakup i instalację elektrowni słonecznych. Środki są rozdysponowane w ramach trzech transz (w styczniu, kwietniu i na jesieni). Finansowanie jest podzielone na trzy etapy, aby płynnie wypłacać dotacje.

Dzięki pomocy państwa gospodarstwa domowe, firmy i agencje rządowe mogą zaoszczędzić około 30% środków na kosztach zakupu i instalacji elektrowni słonecznej. Dotyczy to wyłącznie projektów o łącznej wartości do 1,2 miliona koron szwedzkich (około 120 000 euro).

Kontynuacja subsydiowania elektrowni słonecznych idzie w parze z innymi inicjatywami rządowymi na rzecz finansowania odnawialnych źródeł energii. Na przykład w 2017 roku rząd szwedzki zmniejszył o 98% podatki nałożone na sektor fotowoltaiki. Szwedzi złożyli obecnie propozycję dotyczącą zniesienia obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę elektrowni słonecznej na dachach budynków. Kraj planuje w pełni przejść na odnawialnie źródła energii do 2040 r.