Szwedzki sposób na kondycję fizyczną i… śmieci

Jeżeli lubicie biegać, a w dodatku posiadacie wrażliwość estetyczną, to ta inicjatywa na pewno Was zainteresuje. Jak donoszą media, w krajach skandynawskich coraz większą popularność zyskuje tzw. plogging.

Dla tych, którzy spotkali się z tym określeniem po raz pierwszy, śpieszymy z wyjaśnieniem, że plopping to bieganie połączone ze zbieraniem śmieci.

Plogga gruppen i Sundsvall går på djupet. Bra jobbat! #sundsvall @plogga

A post shared by Plogga (@plogga) on

Inicjatywa wydaje się absurdalna, ale według fizjologów połączenie biegania ze zbieraniem śmieci może mieć dla zdrowia wiele korzyści. Podnosząc z ziemi butelki, puszki lub inne odpadki, ćwiczymy rdzeń kręgowy oraz kręgi szyjne.

Aby stać się pełnoprawnym członkiem i sympatykiem ploggingu jedyne czego potrzeba to, oprócz chęci, strój do biegania, rękawiczki oraz torba na śmieci.

Za pomysłodawcę ploggingu uznaje się Erika Ahlströma, szwedzkiego miłośnika ekologii, który po przeprowadzce do Sztokholmu nie mógł znieść wszechogarniającego widoku śmieci w każdym zakamarku miasta.

Ahlström nie zwlekając, zorganizował grupę osób, która zafascynowana jego ideą postanowiła wcielić ją w życie. A z połączenia słów „plocka” i „jogging” powstała nowa nazwa – „plogging”.

Erik rozpoczął akcję promowania swojego pomysłu w szkołach, firmach i grupach sąsiedzkich. Być może kiedyś plogging stanie się popularny również w Polsce.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Klastry Energii KlasGRID na straży rodzimego bezpieczeństwa energetycznego

Następny artykuł

Taryfa antysmogowa PGE chętnie wybierana przez przedsiębiorców

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,