Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Szwedzkie muzeum nauki: ekologiczne i zasilane energią wytwarzaną za pomocą rowerów

Szwedzkie muzeum nauki: ekologiczne i zasilane energią wytwarzaną za pomocą rowerów

Duńska firma architektoniczna COBE zaprezentowała projekt nowego, ekologicznego muzeum nauki w szwedzkim mieście uniwersyteckim Lund. Muzeum będzie zasilane nie tylko energią słoneczną z instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na jego dachu, ale także za pomocą siły mięśni odwiedzających, którzy będą mogli wytwarzać energię, jeżdżąc rowerami 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Twórcom projektu zależało na stworzeniu możliwe najbardziej neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla budynku dla muzeum nauki. Dlatego poza instalacją fotowoltaiczną, całość zostanie również wyposażona w system wychwytywania nadmiaru ciepła do wytworzenia energii cieplnej oraz atrium przyrodnicze w centrum muzeum zwracające uwagę bioróżnorodnością oraz zaopatrzone w zbiornik na wodę deszczową. Dodatkowo odwiedzający muzeum będą mogli wesprzeć je w produkcji energii elektrycznej, jeżdżąc na rowerach po wklęsłym dachu budynku.  

Ekologiczny budynek muzeum zbudowany zostanie głównie z prefabrykowanego drewna klejonego krzyżowo. Łączna jego powierzchnia będzie wynosiła 3500 metrów kwadratowych, zapewniając miejsce na sale wystawowe, galerię, miejsca do warsztatów, zaplecze restauracyjne, biurowe oraz sklep, a także duże audytorium.  

– Ambicje związane z projektem muzeum były niebotyczne i czujemy, że udało nam się zaprojektować wyjątkowy i zachęcający budynek, którego otwarte atrium i wklęsły dach nadają mu elegancki profil – powiedział Dan Stubbergaard, architekt i założyciel COBE. – Ponadto od samego początku uczyniliśmy klimat, środowisko i zrównoważony rozwój integralnymi aspektami tego procesu. Wybierając drewno jako główny materiał konstrukcyjny, stawiając na ogniwa fotowoltaiczne, wykorzystując nadmiar ciepła i tworząc atrium o bogatej różnorodności biologicznej i ze zbiornikiem na wodę deszczową, osiągnęliśmy nasz cel i udało nam się stworzyć budynek neutralny pod względem emisji CO2Jako architekci mamy nadzieję, że będziemy mogli nadal koncentrować się na naszej zdolności do tworzenia zrównoważonej architektury i budownictwa z korzyścią dla przyszłych pokoleń i stanu naszej planety.  

Muzeum powstanie w centrum nowej dzielnicy Lund – Science Villa Scandinavia, w towarzystwie dwóch ośrodków badawczych zajmujących się neutronami i promieniowaniem rentgenowskim – high-tech ESS (European Spallation Source) i MAX IV. Kompleks ma zachęcać do większego zainteresowania naukami przyrodniczymi oraz współczesnymi osiągnięciami z zakresu różnych branż.   

Żródło: inhabitat.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.