Tajwański koncern zainwestuje w elektromobilność w Polsce

Polski rząd w ramach elektromobilności zamierza wprowadzić na polskie drogi blisko milion pojazdów elektrycznych. Z tym celem wiążą się plany tajwańskiego koncernu z branży technologicznej, który chce je zbudować, jak poinformował przedstawiciel MSZ w Tajpej (Tajlandia), Henry Chen.

Henry Chen poinformował, że pośród najważniejszych tajwańskich inwestycji w Polsce jest firma z branży produkującej rowery oraz firma technologiczna produkująca akumulatory do polskich samochodów elektrycznych.

Szef tajwańskiego MSZ podkreślił, że poza współpracą ekonomiczną z Polską ważne jest również cyberbezpieczeństwo czy przedsięwzięcia akademickie, takie jak wymiany studenckie.

Chen, uprzednio będący szefem Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajwanu w Polsce, podkreślił istotę porozumienie dotyczące unikania podwójnego opodatkowania, dzięki czemu w Warszawie oraz w innych polskich miastach zostało zlokalizowane w sumie 6 dużych inwestycji tajwańskich. Wspomniane porozumienie zostało zawarte pod koniec 2016 roku, po blisko 20 latach od rozpoczęcia negocjacji w tej kwestii. Za cel porozumienia przyjęto stymulację wymiany handlowej oraz wzajemnych inwestycji.

Pośród najbardziej istotnych inwestycji ze strony Tajwanu w Polsce Chen wymienia przedsiębiorstwo z branży produkującej rowery, jak również firmę technologiczną, która to ma produkować akumulatory do polskich e-pojazdów.

Szef MSZ Tajwanu Joseph Wu podkreślił, że zawarte obopólne porozumienie
stanowi „dobrą inicjatywę”, dzięki której odnotowano wzrost poziomu tajwańskich inwestycji w Polsce. Dodał też, że Tajwan dąży do zawarcia tego rodzaju umów z innymi państwami, również z Unią Europejską. UE wyraziła zgodę na podpisanie traktatu inwestycyjnego, niemniej w tej chwili nie odnotowano w tym kierunku konkretnych działań, jak poinformował Wu. Innym interesującym obszarem współpracy między Polską a Tajwanem jest zdaniem Wu działalność akademicka, np. różnego rodzaju wymiany studenckie.

Tajwan jest postrzegany jako „zbuntowana prowincja” z perspektywy sąsiadujących Chin. Niemniej zaliczany jest do tzw. azjatyckich tygrysów czyli państw we wschodniej Azji, które osiągnęły bardzo szybki wzrost PKB w latach 1960-1995. Za najważniejsze sektory gospodarki tego kraju uznaje się m.in.: technologie informatyczne, biotechnologię, przemysł części samochodowych oraz elektroniki pojazdów.

źródło: motoryzacja.wnp.pl

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.