Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tajwański koncern zainwestuje w elektromobilność w Polsce

Tajwański koncern zainwestuje w elektromobilność w Polsce

Polski rząd w ramach elektromobilności zamierza wprowadzić na polskie drogi blisko milion pojazdów elektrycznych. Z tym celem wiążą się plany tajwańskiego koncernu z branży technologicznej, który chce je zbudować, jak poinformował przedstawiciel MSZ w Tajpej (Tajlandia), Henry Chen.

swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Henry Chen poinformował, że pośród najważniejszych tajwańskich inwestycji w Polsce jest firma z branży produkującej rowery oraz firma technologiczna produkująca akumulatory do polskich samochodów elektrycznych.

Szef tajwańskiego MSZ podkreślił, że poza współpracą ekonomiczną z Polską ważne jest również cyberbezpieczeństwo czy przedsięwzięcia akademickie, takie jak wymiany studenckie.

Chen, uprzednio będący szefem Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajwanu w Polsce, podkreślił istotę porozumienie dotyczące unikania podwójnego opodatkowania, dzięki czemu w Warszawie oraz w innych polskich miastach zostało zlokalizowane w sumie 6 dużych inwestycji tajwańskich. Wspomniane porozumienie zostało zawarte pod koniec 2016 roku, po blisko 20 latach od rozpoczęcia negocjacji w tej kwestii. Za cel porozumienia przyjęto stymulację wymiany handlowej oraz wzajemnych inwestycji.

Pośród najbardziej istotnych inwestycji ze strony Tajwanu w Polsce Chen wymienia przedsiębiorstwo z branży produkującej rowery, jak również firmę technologiczną, która to ma produkować akumulatory do polskich e-pojazdów.

Szef MSZ Tajwanu Joseph Wu podkreślił, że zawarte obopólne porozumienie
stanowi „dobrą inicjatywę”, dzięki której odnotowano wzrost poziomu tajwańskich inwestycji w Polsce. Dodał też, że Tajwan dąży do zawarcia tego rodzaju umów z innymi państwami, również z Unią Europejską. UE wyraziła zgodę na podpisanie traktatu inwestycyjnego, niemniej w tej chwili nie odnotowano w tym kierunku konkretnych działań, jak poinformował Wu. Innym interesującym obszarem współpracy między Polską a Tajwanem jest zdaniem Wu działalność akademicka, np. różnego rodzaju wymiany studenckie.

Tajwan jest postrzegany jako „zbuntowana prowincja” z perspektywy sąsiadujących Chin. Niemniej zaliczany jest do tzw. azjatyckich tygrysów czyli państw we wschodniej Azji, które osiągnęły bardzo szybki wzrost PKB w latach 1960-1995. Za najważniejsze sektory gospodarki tego kraju uznaje się m.in.: technologie informatyczne, biotechnologię, przemysł części samochodowych oraz elektroniki pojazdów.

źródło: motoryzacja.wnp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.