Tajwański koncern zainwestuje w elektromobilność w Polsce

Polski rząd w ramach elektromobilności zamierza wprowadzić na polskie drogi blisko milion pojazdów elektrycznych. Z tym celem wiążą się plany tajwańskiego koncernu z branży technologicznej, który chce je zbudować, jak poinformował przedstawiciel MSZ w Tajpej (Tajlandia), Henry Chen.

Henry Chen poinformował, że pośród najważniejszych tajwańskich inwestycji w Polsce jest firma z branży produkującej rowery oraz firma technologiczna produkująca akumulatory do polskich samochodów elektrycznych.

Szef tajwańskiego MSZ podkreślił, że poza współpracą ekonomiczną z Polską ważne jest również cyberbezpieczeństwo czy przedsięwzięcia akademickie, takie jak wymiany studenckie.

Chen, uprzednio będący szefem Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajwanu w Polsce, podkreślił istotę porozumienie dotyczące unikania podwójnego opodatkowania, dzięki czemu w Warszawie oraz w innych polskich miastach zostało zlokalizowane w sumie 6 dużych inwestycji tajwańskich. Wspomniane porozumienie zostało zawarte pod koniec 2016 roku, po blisko 20 latach od rozpoczęcia negocjacji w tej kwestii. Za cel porozumienia przyjęto stymulację wymiany handlowej oraz wzajemnych inwestycji.

Pośród najbardziej istotnych inwestycji ze strony Tajwanu w Polsce Chen wymienia przedsiębiorstwo z branży produkującej rowery, jak również firmę technologiczną, która to ma produkować akumulatory do polskich e-pojazdów.

Szef MSZ Tajwanu Joseph Wu podkreślił, że zawarte obopólne porozumienie
stanowi „dobrą inicjatywę”, dzięki której odnotowano wzrost poziomu tajwańskich inwestycji w Polsce. Dodał też, że Tajwan dąży do zawarcia tego rodzaju umów z innymi państwami, również z Unią Europejską. UE wyraziła zgodę na podpisanie traktatu inwestycyjnego, niemniej w tej chwili nie odnotowano w tym kierunku konkretnych działań, jak poinformował Wu. Innym interesującym obszarem współpracy między Polską a Tajwanem jest zdaniem Wu działalność akademicka, np. różnego rodzaju wymiany studenckie.

Tajwan jest postrzegany jako „zbuntowana prowincja” z perspektywy sąsiadujących Chin. Niemniej zaliczany jest do tzw. azjatyckich tygrysów czyli państw we wschodniej Azji, które osiągnęły bardzo szybki wzrost PKB w latach 1960-1995. Za najważniejsze sektory gospodarki tego kraju uznaje się m.in.: technologie informatyczne, biotechnologię, przemysł części samochodowych oraz elektroniki pojazdów.

źródło: motoryzacja.wnp.pl

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

W Osieku powstanie farma fotowoltaiczna na potrzeby Grupy Azoty Siarkopol. Kilkanaście tysięcy paneli wyprodukuje rocznie niemal 5 GWh energii

Grupa Azoty Siarkopol wybuduje w Osieku (woj. świętokrzyskie) gigantyczną farmę fotowoltaiczną na własne potrzeby. To pierwsza w Polsce inwestycja firmy we własną elektrownię. Farma powstanie na niezagospodarowanych terenach powstałych po wydobyciu siarki.