Tauron stawia magazyn energii połączony z instalacją wiatrową

Tauron rozpoczął realizację nowego projektu – pilotażowego magazynu energii elektrycznej. Ma być on powiązany z istniejącą obecnie siecią energetyczną oraz farmą wiatrową Lipniki, która ma całkowitą moc równą 30 MW. Magazyn energii będzie znajdował się na terenie województwa opolskiego w Cieszanowicach. Jak informuje spółka, jego uruchomienie przewidziane jest na czwarty kwartał przyszłego roku.

Dzięki uruchomieniu magazynu energii prąd ma być dystrybuowany w efektywniejszy sposób. Magazyn pełnić będzie też istotną rolę w stabilizacji sieci z dużą ilością rozproszonej energetyki. Taki kierunek jest jednym z podstawowych i rozwojowych, jakie firma zawarła w swojej Strategicznej Agendzie Badawczej.

Budowany magazyn energii ma mieć pojemność równą co najmniej 500 kWh i moc nie mniejszą niż 2000 kW.

Podejmujemy szereg działań dotyczących rozwijania technologii magazynowania energii elektrycznej. Dzięki współpracy z amerykańskim Electric Power Research Institute uczestniczymy w globalnym programie badawczym dotyczącym magazynowania, współpracując równocześnie ze startupem, który przygotowuje obiecujące rozwiązania w tej dziedzinie. Technologie magazynowania znajdą się też w polu zainteresowania powołanego Funduszu CVC EEC Magenta”, tłumaczy wiceprezes ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Tauron Polska Energia, Jarosław Broda.

Jak dodaje wiceprezes, pilotażowy magazyn w Cieszanowicach jest szansą, aby sprawdzić, jak zachowują się wypracowane dotychczas systemy w rzeczywistych warunkach sieci przesyłowej i instalacji OZE.

Tauron zapowiada, że powstanie magazynu ma poprawić jakość oraz niezawodność sieci dla otaczających gmin w województwie opolskim. Szacunki co do pojemności i mocy są wstępnymi danymi – zbudowana instalacja może być mocniejsza lub pojemniejsza.

Łączenie magazynu z farmami wiatrowymi jest istotne, ponieważ to źródło energii cechuje się największą zmiennością spośród wszystkich OZE. Jednocześnie jest to największe źródło energii odnawialnej w Polsce.

Korzyści z budowy magazynu energii mogą być ogromne – nie tylko dla Taurona. Grupa liczy, że doświadczenie techniczne i ekonomiczne, wynikające z tego pilotażowego programu, może być wykorzystane przy innych inwestycjach. Magazyny tego rodzaju mogą być instalowane w różnych lokalizacjach, gdzie znajdują się mało stabilne źródła energii odnawialnej.

Jak tłumaczy prezes Tauron Dystrybucja, Robert Zasina: „Projekt docelowo ma potwierdzić w praktyce korzyści z magazynowania energii elektrycznej w oparciu o innowacyjne magazyny energii wykorzystujące ogniwa elektrochemiczne. Z punktu widzenia operatora systemu dystrybucyjnego istotne jest również zmniejszenie technicznych strat sieciowych poprzez poprawę gospodarowania energią elektryczną oraz stabilizacja pracy sieci poprzez efektywniejsze sterowanie strumieniami przepływu energii. Zyskają na tych działaniach nasi klienci”.

Bezpośrednie pozytywne efekty realizacji pilotażowego programu dotkną w pierwszej kolejności odbiorców energii, którzy pobierają ją z GPZ Cieszanowice. Wdrożenie podobnych projektów w innych lokalizacjach, ma sprawić, że kolejni klienci sieci Tauron Dystrybucja korzystać będą z zalet magazynów energii.

Uzyskane podczas realizacji pilotażowego projektu doświadczenia wykorzystane zostaną w każdej lokalizacji, gdzie Grupa Tauron posiada swoje projekty, w tym projekty wiatrowe.

Realizacja pilotażowego projektu magazynu energii elektrycznej dofinansowana została ze środków Unii Europejskiej. Dofinansowanie przyznano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Uruchomienie magazynu przewidziane jest na koniec przyszłego roku.

źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej: