OZE Tauron zagospodaruje odpady z bloku o mocy 910 MW w Jaworznie 08 lutego 2019 OZE Tauron zagospodaruje odpady z bloku o mocy 910 MW w Jaworznie 08 lutego 2019 Przeczytaj także OZE Magazyny energii w Europie rosną zbyt wolno. 470 GWh może nie wystarczyć do 2030 roku Europejski rynek bateryjnych magazynów energii (BESS) rozwija się w rekordowym tempie i w 2025 roku przekroczył 100 GWh łącznej pojemności. Mimo to analizy wskazują, że bez zdecydowanych zmian regulacyjnych i wdrożenia wspólnego europejskiego planu rozwoju magazynów energii Unia Europejska może nie osiągnąć do 2030 roku poziomu magazynowania energii niezbędnego do zapewnienia elastyczności i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego. OZE 100 GWh magazynów energii od NatPower i Tesli. Europa zyska infrastrukturę BESS wartą miliardy Wielkoskalowe systemy magazynowania energii (BESS) stają się krytyczną częścią europejskiej sieci przesyłowej. Partnerstwo zawarte pomiędzy deweloperem projektów energetycznych a gigantem technologicznym z branży elektromobilności pozwala osiągnąć nową skalę operacyjną w tym sektorze. Podpisana umowa zakłada budowę magazynów o pojemności 25 GWh, z perspektywą rozszerzenia do ponad 100 GWh. Pozwoli to na unowocześnienie sieci oraz ograniczenie strat wynikających z braku elastyczności zeroemisyjnych źródeł energii. Spółka Bioeko z Grupy Turon podpisała właśnie umowę na zagospodarowanie odpadów spalania z nowego bloku o mocy 910 MW, jaki budowany jest w Jaworznie. Umowa dotyczy sprzedaży i zagospodarowania produktów ubocznych spalania oraz odpadów powstających przy okazji odsiarczania spalin w bloku, którego operatorem jest spółka Nowe Jaworzno Grupa Tauron. Reklama Umowa przewiduje, że Bioeko przejąć ma całą odpowiedzialność za lotne popioły, żużel oraz gips pochodzące z procesu spalania w nowym bloku. W zależności od konkretnego produktu spalania/odsiarczania umowy mają różny czas obowiązywania. Bioeko poszukuje obecnie partnerów strategicznych do realizacji zobowiązań wynikających z podpisanej mowy. Firma szuka odbiorców produktów, a także zakładów zapewniających ich zagospodarowanie. Jak mówi prezes zarządu Bioeko, Andrzej Grela: – Zawarta umowa zapewnia naszej spółce długoterminową dostępność surowców będących ubocznymi produktami spalania węgla kamiennego. Produkty spełniające określone parametry fizyko-chemiczne mogą stanowić poszukiwany, atrakcyjny surowiec dla wielu wytwórców. Ponadto dodaje, że: Producenci dysponujący odpowiednią technologią przy zastosowaniu UPS-ów mogą z jednej strony wytworzyć produkt użytkowy i z powodzeniem realizować idę Gospodarki Obiegu Zamkniętego, wpływając pozytywnie na naturalne środowisko człowieka, z drugiej realizują dochodową produkcję dla klientów końcowych. Społka Bioeko jest częścią grupy Tauron i specjalizuje się w zagospodarowaniu i odbiorze wszystkich odpadów produkowanych przez podmioty grupy. Firma odbiera uboczne produkty spalania oraz uboczne produkty wydobycia. Jednocześnie Bioeko jest jedynym dostawcą biomasy Tauronu. źródło:cire.pl Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.