Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – nowy kierunek kształcenia przy współpracy z PGE EO

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach, od 1 września powstanie klasa przygotowująca do zawodu przyszłych techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Utworzenie nowego kierunku kształcenia jest związane z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów z dziedziny odnawialnych źródeł energii (OZE). Jest to też doskonały przykład współpracy nauki z biznesem na rzecz wypełnienia luki kadrowej jaką obecnie obserwujemy w segmencie elektroenergetyki.

To bardzo ważny projekt dla Siedlec, dla naszej młodzieży i lokalnego rynku pracy – powiedział prezydent miasta Wojciech Kudelski. Przedsięwzięcie jest realizowane dzięki współpracy z PGE Energia Odnawialna.

Ukończenie w ZSP Nr 1 w Siedlcach kierunku „Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej” umożliwi absolwentom specjalizację w zakresie montażu i eksploatacji systemów energetyki odnawialnej m.in. energetyki słonecznej, wiatrowej, czy biomasowej.

Nasza szkoła zawsze była otwarta na nowoczesne kształcenie prowadzone na najwyższym poziomie – powiedział Jerzy Kopański, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach. – Zajmujemy od lat pierwszą pozycję wśród siedleckich szkół zawodowych oraz czołowe miejsce na Mazowszu. Zawdzięczamy to m.in. temu, że staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy. Cieszy nas także współpraca z firmą PGE Energia Odnawialna, liderem na rynku wytwarzania zielonej energii – dodał dyrektor Kopański.

W ramach współpracy PGE Energia Odnawialna doposaży trzy szkolne pracownie OZE w specjalistyczny sprzęt stanowiący podstawę do praktycznego kształcenia w tym zawodzie. Szkolne pracownie wzbogacą się m.in. o moduł fotowoltaiczny, pompę ciepła, turbinę wiatrową i kocioł opalany biomasą.

Obecnie w ramach sektora energetycznego bardzo dynamicznie rozwija się segment mikroinstalacji OZE – powiedział Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu PGE Energia Odnawialna. – Dostrzegamy możliwości biznesowe w segmencie tzw. energetyki prosumenckiej, czyli indywidualnych producentów i konsumentów energii elektrycznej. Na polskim rynku z powodzeniem działają już firmy produkujące kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, oraz wiele firm instalatorskich i serwisowych – dodał wiceprezes Sekściński.

Rekrutacja na nowy kierunek „Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej” rozpocznie się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w czerwcu i potrwa do końca sierpnia bieżącego roku. Na pierwszy rok zostanie przyjętych 30 osób.

Źródło: PGE EO

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Solarny pojazd z Politechniki Łódzkiej zdobywa nagrody

Następny artykuł

Ministerstwo Środowiska w sprawie Puszczy Białowieskiej: Realizujemy prawo europejskie

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,