Technologie węglowe priorytetem dla rządu

Węgiel to słowo odmieniane przez polityków prawicy wielokrotnie przy każdej możliwej okazji. Przedstawiciele rządu nigdy nie ukrywali, że przemysł energetyczny oparty na tym paliwie będzie mógł po ich zwycięstwie liczyć na kompleksowe wsparcie. Dlatego nie powinny dziwić słowa, jakie wypowiedział wiceminister energii podczas seminarium, które odbyło się 2 czerwca 2017 r. w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Potwierdził on bowiem, że nakreślone w 2015 roku cele strategiczne rządu odnoszące się do „czarnego złota” są stałe i nie podlegają zmianom.

Czyste technologie węglowe oraz promocja innowacyjnych rozwiązań, których celem jest zmniejszenie zanieczyszczeń środowiskowych to kluczowe zagadnienia w kontekście unijnego pakietu zimowego. Liczę, że Instytut aktywnie włączy się w dyskusję na ten temat – powiedział Grzegorz Tobiszowski, Wiceminister, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wiceminister zwrócił uwagę, że zaproponowany przez Unię Europejską pakiet rozwiązań z zakresu energetyki zakłócił resortowe prace związane z porządkowaniem polskiego sektora energii. – Robimy wszystko, aby wprowadzić do niego modyfikacje, ale potrzebujemy wsparcia. Dlatego liczę na współpracę z Instytutem, którego infrastruktura badawcza może odegrać bardzo ważną rolę w tym procesie – dodał.

Podczas spotkania, które było wydarzeniem towarzyszącym obchodom „Dnia Pracownika Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla” wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski został uhonorowany nagrodą „Diament IChPW” im. prof. Henryka Zielińskiego.

Przy tej okazji warto zadać pytanie, które ciśnie się na usta. Czy „priorytety węglowe” rządu PiS, aby na pewno są przemyślane i czy za kilka lat Polska nie zostanie daleko w tyle za państwami, które już dawno zrozumiały, że główny ciężar wsparcia powinien być skierowany w stronę źródeł niekonwencjonalnych i nieemisyjnych?