Polska musi postawić na rozwój sektora wiatrowego on-shore

Gabinet Prawa i Sprawiedliwości prowadzi od początku swojego urzędowania politykę nieprzychylną odnawialnym źródłom energii, a w szczególności lądowym instalacjom wiatrowym, co niekorzystnie wpływa na rozwój tego sektora w naszym kraju. Aktualnie farmy wiatrowe on-shore są uważane za najtańszą zieloną energią. Dodatkowo, realizacja przygotowanych tego typu projektów może pomóc w spełnieniu lub chociaż zbliżeniu się do celów OZE zdeklarowanych w ramach porozumienia paryskiego.

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Rząd chce się pozbyć lądowych farm wiatrowych

W rozstrzygniętych tydzień temu rządowych aukcjach, farmy wiatrowe okazały się najtańszym źródłem energii elektrycznej w Polsce. Dwa dni później Ministerstwo Energii zakomunikowało, że wszystkie działające już wiatraki na lądzie zostaną usunięte, a w ich miejsce nie powstaną już nowe. To realizacja obietnic przedwyborczych PiS – tłumaczy minister energii.

Rząd i Prezydent: to człowiek odpowiada za zmiany klimatu

Jeszcze kilka lat temu Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda wyśmiewali teorię zmian klimatu. Dziś rząd PiS podkreśla, że wyniki badań naukowych, w których uczestniczy Polska, wykazują wpływ człowieka na ocieplanie atmosfery, prezydent Duda mówi o konieczności ograniczania emisji CO2, a Polska organizuje globalny szczyt klimatyczny ONZ. To jednak dopiero początek zmian.

Minister Energii chwali nową ustawę o Odnawialnych Źródłach Energii

Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, chwali projekt nowelizacji ustawy o OZE. Zwraca uwagę m.in. na wydłużenie czasu na budowę i uruchomienie elektrowni wiatrowych, które mają ważne pozwolenie, na wydłużenie czasu wejścia w życie ustawy odległościowej, a także na przywrócenie starych, korzystniejszych zasad opodatkowania od nieruchomości turbin wiatrowych.

Prezydent Andrzej Duda o elektromobilności: to niezależność i czyste powietrze

Prezydent w elektromobilności widzi szansę na innowacyjny rozwój Polski w połączeniu z ekologicznością i niezależnością od dostaw paliw. „Dziś 97% ropy naftowej, z której wytwarzamy benzynę, czy inne paliwa, które służą do poruszania pojazdów mechanicznych, my musimy pobierać z zewnątrz. W przypadku elektromobilności możemy uniezależnić się od importu, ponieważ energię elektryczną jesteśmy w stanie produkować sami”, argumentował Duda.

Polska energetyka atomowa – start od zera

„Mamy uchwały gmin, w których mogłaby zostać zlokalizowana elektrownia; mamy uchwały powiatów. Możliwe, że już wkrótce stosowną uchwałę podejmie sejmik województwa pomorskiego. Wokół elektrowni sporo się dzieje…”, tłumaczy Piotrowski. Jednak wiele wskazuje na to, że jego podejście jest raczej optymistyczne. Analitycy twierdzą, że uruchomienie siłowni atomowej w naszym kraju może nie być możliwe do 2030 roku, jak zapowiada rząd Prawa i Sprawiedliwości. Plany przedstawiane przez ME wyglądają dobrze na papierze, ale mogą okazać się nierealne. „Chodzi o to, jaki będzie model finansowania polskiej elektrowni jądrowej. Łatwo mówić, że znajdziemy środki na jej budowę. Gdy faktycznie trzeba będzie je znaleźć – pojawią się kłopoty”, komentuje profesor Konrad Świrski z Politechniki Warszawskiej.