Rząd chce się pozbyć lądowych farm wiatrowych

W rozstrzygniętych tydzień temu rządowych aukcjach, farmy wiatrowe okazały się najtańszym źródłem energii elektrycznej w Polsce. Dwa dni później Ministerstwo Energii zakomunikowało, że wszystkie działające już wiatraki na lądzie zostaną usunięte, a w ich miejsce nie powstaną już nowe. To realizacja obietnic przedwyborczych PiS – tłumaczy minister energii.

Rząd i Prezydent: to człowiek odpowiada za zmiany klimatu

Jeszcze kilka lat temu Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda wyśmiewali teorię zmian klimatu. Dziś rząd PiS podkreśla, że wyniki badań naukowych, w których uczestniczy Polska, wykazują wpływ człowieka na ocieplanie atmosfery, prezydent Duda mówi o konieczności ograniczania emisji CO2, a Polska organizuje globalny szczyt klimatyczny ONZ. To jednak dopiero początek zmian.

Minister Energii chwali nową ustawę o Odnawialnych Źródłach Energii

Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, chwali projekt nowelizacji ustawy o OZE. Zwraca uwagę m.in. na wydłużenie czasu na budowę i uruchomienie elektrowni wiatrowych, które mają ważne pozwolenie, na wydłużenie czasu wejścia w życie ustawy odległościowej, a także na przywrócenie starych, korzystniejszych zasad opodatkowania od nieruchomości turbin wiatrowych.

Prezydent Andrzej Duda o elektromobilności: to niezależność i czyste powietrze

Prezydent w elektromobilności widzi szansę na innowacyjny rozwój Polski w połączeniu z ekologicznością i niezależnością od dostaw paliw. „Dziś 97% ropy naftowej, z której wytwarzamy benzynę, czy inne paliwa, które służą do poruszania pojazdów mechanicznych, my musimy pobierać z zewnątrz. W przypadku elektromobilności możemy uniezależnić się od importu, ponieważ energię elektryczną jesteśmy w stanie produkować sami”, argumentował Duda.

Polska energetyka atomowa – start od zera

„Mamy uchwały gmin, w których mogłaby zostać zlokalizowana elektrownia; mamy uchwały powiatów. Możliwe, że już wkrótce stosowną uchwałę podejmie sejmik województwa pomorskiego. Wokół elektrowni sporo się dzieje…”, tłumaczy Piotrowski. Jednak wiele wskazuje na to, że jego podejście jest raczej optymistyczne. Analitycy twierdzą, że uruchomienie siłowni atomowej w naszym kraju może nie być możliwe do 2030 roku, jak zapowiada rząd Prawa i Sprawiedliwości. Plany przedstawiane przez ME wyglądają dobrze na papierze, ale mogą okazać się nierealne. „Chodzi o to, jaki będzie model finansowania polskiej elektrowni jądrowej. Łatwo mówić, że znajdziemy środki na jej budowę. Gdy faktycznie trzeba będzie je znaleźć – pojawią się kłopoty”, komentuje profesor Konrad Świrski z Politechniki Warszawskiej.

Ceny energii elektrycznej w obliczu polityki energetycznej, czyli jak scenariusz węglowo-jądrowy dwukrotnie podbija ceny energii dla odbiorców

ezę tę potwierdza determinacja rządu do podwyższania na rachunkach za energię opłaty „przejściowej”, czy chęć wprowadzania opłaty „mocowej”, które zasadniczo mają wspierać sektor węglowy. Na zapas podwyższona została też „opłata OZE”. Wobec słabości realnego wsparcia dla energetyki odnawialnej i efektywności energetycznej, także te proklimatycznie zorientowane branże z nadzieją oczekują wzrostu cen energii. Tylko odbiorcy energii, w większości, nie są jeszcze świadomi trendów cenowych.

Energetyczne podsumowanie dwóch lat rządów PiSu

Najczęściej powtarzanym zarzutem wobec polityki Prawa i Sprawiedliwości w obszarze energetyki i górnictwa jest… brak tejże polityki. A ściśle rzecz biorąc brak formalnego dokumentu w postaci polityki energetycznej państwa. Ostatni taki dokument został przygotowany niemal dekadę temu. Rzeczywiście, Ministerstwo Energii, pomimo licznych zapowiedzi, nie przedstawiło niczego w tym rodzaju. Ale czy rzeczywiście to taki dojmujący brak? Koalicja PO-PSL stworzyła kilka strategicznych dokumentów w tym obszarze i nie zrealizowała właściwie żadnego.