Prezydent Andrzej Duda o elektromobilności: to niezależność i czyste powietrze

W środę prezydent Andrzej Duda otworzył konferencję pt. „Technologie przyszłości. Elektromobilność” i na wstępie zaznaczył, że elektromobliność jest niezwykle istotna dla Polski. Dzięki niej możliwy będzie rozwój kraju i realizacja planu premiera Morawieckiego.

Prezydent w elektromobilności widzi szansę na innowacyjny rozwój Polski w połączeniu z ekologicznością i niezależnością od dostaw paliw. „Dziś 97% ropy naftowej, z której wytwarzamy benzynę, czy inne paliwa, które służą do poruszania pojazdów mechanicznych, my musimy pobierać z zewnątrz. W przypadku elektromobilności możemy uniezależnić się od importu, ponieważ energię elektryczną jesteśmy w stanie produkować sami”, argumentował Duda.

Podczas swojego wystąpienia podkreślał także, że istotne jest również zwrócenie uwagi na ochronę środowiska. Dlatego pojazdy w pełni elektryczne lub hybrydowe to odpowiedni kierunek w celu obniżenia emisji szkodliwych substancji do powietrza i dobry sposób na walkę ze smogiem.

„Samochody elektryczne oznaczają brak emisji. To jest w moim przekonaniu zdecydowana większość tego co rzeczywiście powoduje zjawisko smogu. Jeżeli przejdziemy na elektromobilność (…) będziemy w stanie zapewnić czystsze powietrze”, mówił Duda.

Nie bez znaczenia jest również krok ku innowacyjności. Rozwój branży pojazdów elektrycznych pozwoli na konkurencję na arenie międzynarodowej. Warto więc inwestować w wieloletnią tradycję produkcji i promować sukcesy polskich firm, takich jak:  Solaris i Ursus.

Autor zdjęcia: Radosław Czarnecki 

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Pszczoły od teraz są oficjalnie uznane za najważniejsze istoty na Ziemi

Earthwatch Institute, międzynarodowa organizacja charytatywna zajmująca się ochroną środowiska, oficjalnie uznała pszczoły za najważniejsze stworzenia na naszej planecie. Niestety wiele gatunków zapylaczy jest narażonych na wyginięcie. Wyniki badań wykonanych w ostatnich latach są zatrważające – szacuje się, że wyginęło nawet 90% pszczół.