Prezydent Andrzej Duda o elektromobilności: to niezależność i czyste powietrze

W środę prezydent Andrzej Duda otworzył konferencję pt. „Technologie przyszłości. Elektromobilność” i na wstępie zaznaczył, że elektromobliność jest niezwykle istotna dla Polski. Dzięki niej możliwy będzie rozwój kraju i realizacja planu premiera Morawieckiego.

Prezydent w elektromobilności widzi szansę na innowacyjny rozwój Polski w połączeniu z ekologicznością i niezależnością od dostaw paliw. „Dziś 97% ropy naftowej, z której wytwarzamy benzynę, czy inne paliwa, które służą do poruszania pojazdów mechanicznych, my musimy pobierać z zewnątrz. W przypadku elektromobilności możemy uniezależnić się od importu, ponieważ energię elektryczną jesteśmy w stanie produkować sami”, argumentował Duda.

Podczas swojego wystąpienia podkreślał także, że istotne jest również zwrócenie uwagi na ochronę środowiska. Dlatego pojazdy w pełni elektryczne lub hybrydowe to odpowiedni kierunek w celu obniżenia emisji szkodliwych substancji do powietrza i dobry sposób na walkę ze smogiem.

„Samochody elektryczne oznaczają brak emisji. To jest w moim przekonaniu zdecydowana większość tego co rzeczywiście powoduje zjawisko smogu. Jeżeli przejdziemy na elektromobilność (…) będziemy w stanie zapewnić czystsze powietrze”, mówił Duda.

Nie bez znaczenia jest również krok ku innowacyjności. Rozwój branży pojazdów elektrycznych pozwoli na konkurencję na arenie międzynarodowej. Warto więc inwestować w wieloletnią tradycję produkcji i promować sukcesy polskich firm, takich jak:  Solaris i Ursus.

Autor zdjęcia: Radosław Czarnecki