Energia Plus ma bazować głównie na instalacjach prosumenckich

Krystalizują się powoli założenia nowego programu rządowego Energia Plus. Jak wskazuje Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii w rządzie PiS, jego podstawą mają być instalacje prosumenckie. Pod koniec 2018 roku wypowiedziała się ona w Radiu Kraków na temat planowanego programu.

Rok 2019 będzie rokiem prosumentów” – powiedziała pani minister. „Będzie tym modelem, który będziemy się starać, razem z porozumieniem, silnie promować”. To właśnie systemy rozproszone, głównie prosumenckie, mają być głównym filarem nowego programu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak zaznacza Emilewicz, w ramach programu musi zostać stworzona możliwość instalowania własnego systemu odnawialnego oraz odprowadzania nadmiaru energii do sieci przesyłowej. „To się opłaca, bo mamy tanie ogrzewanie w mieszkaniu, a dodatkowo możemy na tym trochę zarobić, oddając nadmiar energii do sieci” – stwierdziła w radiu.

W ramach programu wprowadzone muszą zostać pewne zmiany w prawie, a także stworzone pewne instrumenty finansowe, które mają sprawić, że produkcja energii elektrycznej na własne potrzeby będzie w naszym kraju opłacalna. Jak mówi Emilewicz, „to najlepszy sposób ograniczenia kosztów energii elektrycznej”.

Program dotyczyć ma nie tylko osób fizycznych. „Samorządom i przedsiębiorcom będzie się opłacało stawiać farmy fotowoltaiczne na budynkach i w ich sąsiedztwie, ponieważ obecnie generuje to niskie koszty” – tłumaczyła minister, zaznaczając, iż kluczowe jest ułatwienie łączenia tego rodzaju niewielkich instalacji OZE z siecią energetyczną.

Pierwsze zapowiedzi programu Energia Plus mogliśmy usłyszeć na konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się w grudniu. O programie mówił wówczas wicepremier Jarosław Gowin. „We współpracy z uczelniami rozpoczniemy masową budowę odnawialnych źródeł energii przede wszystkim dla pięciu milionów gospodarstw domowych” – zapowiedział wówczas wicepremier. Na kolejnej konwencji, w styczniu tego roku, przedstawione mają zostać dokładniejsze założenia nowego programu.

źródło: wnp.pl