Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia Plus ma bazować głównie na instalacjach prosumenckich

Energia Plus ma bazować głównie na instalacjach prosumenckich

Krystalizują się powoli założenia nowego programu rządowego Energia Plus. Jak wskazuje Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii w rządzie PiS, jego podstawą mają być instalacje prosumenckie. Pod koniec 2018 roku wypowiedziała się ona w Radiu Kraków na temat planowanego programu.

B1
Reklama

Rok 2019 będzie rokiem prosumentów” – powiedziała pani minister. „Będzie tym modelem, który będziemy się starać, razem z porozumieniem, silnie promować”. To właśnie systemy rozproszone, głównie prosumenckie, mają być głównym filarem nowego programu.

Jak zaznacza Emilewicz, w ramach programu musi zostać stworzona możliwość instalowania własnego systemu odnawialnego oraz odprowadzania nadmiaru energii do sieci przesyłowej. „To się opłaca, bo mamy tanie ogrzewanie w mieszkaniu, a dodatkowo możemy na tym trochę zarobić, oddając nadmiar energii do sieci” – stwierdziła w radiu.

Reklama

W ramach programu wprowadzone muszą zostać pewne zmiany w prawie, a także stworzone pewne instrumenty finansowe, które mają sprawić, że produkcja energii elektrycznej na własne potrzeby będzie w naszym kraju opłacalna. Jak mówi Emilewicz, „to najlepszy sposób ograniczenia kosztów energii elektrycznej”.

Program dotyczyć ma nie tylko osób fizycznych. „Samorządom i przedsiębiorcom będzie się opłacało stawiać farmy fotowoltaiczne na budynkach i w ich sąsiedztwie, ponieważ obecnie generuje to niskie koszty” – tłumaczyła minister, zaznaczając, iż kluczowe jest ułatwienie łączenia tego rodzaju niewielkich instalacji OZE z siecią energetyczną.

Pierwsze zapowiedzi programu Energia Plus mogliśmy usłyszeć na konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się w grudniu. O programie mówił wówczas wicepremier Jarosław Gowin. „We współpracy z uczelniami rozpoczniemy masową budowę odnawialnych źródeł energii przede wszystkim dla pięciu milionów gospodarstw domowych” – zapowiedział wówczas wicepremier. Na kolejnej konwencji, w styczniu tego roku, przedstawione mają zostać dokładniejsze założenia nowego programu.

źródło: wnp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.