Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Temperatura powietrza w Katowicach rośnie 0,3 stopnia na dekadę

Temperatura powietrza w Katowicach rośnie 0,3 stopnia na dekadę

Skutki globalnego ocieplenia są odczuwalne wszędzie, także w polskich miastach. Według naukowców z Uniwersytetu Śląskiego wzrost temperatury w Katowicach wynosi 0,3°C na dekadę. Które lata były najcieplejsze?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego (US) przedstawili swój raport podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. Do opracowania posłużyły dane meteorologiczne zbierane od 1951 roku. Wynika z nich, że obecnie temperatura w mieście zwiększa się o ok. 0,3° C na dekadę. Najcieplejszy był rok 2015, wtedy odnotowano wzrost o 10° C w porównaniu ze średnią.

O czym jeszcze mówi raport badaczy US?

To, co daje się zauważyć, to zmniejszenie naprzemienności lat ciepłych i chłodnych. Dawniej często po latach ciepłych następowały chłodne. Teraz jest dużo więcej lat ciepłych, w tych przebiegających rok po roku. W dodatku zwiększa się liczba dni upalnych przy jednoczesnym spadku dni mroźnych. Według szacunków obecny rok również zaliczy się do bardzo ciepłych. Doktor Opała-Owczarek z Katedry Klimatologii US stwierdziła, że prawdopodobnie w 2018 roku współczynnik będzie ponownie o 10°C wyższy od średniej.

Ocieplenie jest odczuwalne, jednak liczby mogą nieco „zakrzywiać” postrzeganie. Te 10°C to w rzeczywistości o 2 stopnie więcej od normy klimatycznej dla stacji w Katowicach. Według badaczy nie można szczegółowo oszacować wpływu człowieka na wzrost średniej rocznej temperatury.

Globalne ocieplenie to jeden z głównych tematów ekologów, jednostek naukowych i firm energetycznych. Skutki wzrostu temperatury w przyszłości mogą być katastrofalne w wielu aspektach życia i przyrody – to m.in. upały, topnienie lodowców i związany z tym wzrost poziomu wód, niedobór wody pitnej, pożary oraz zamieranie rzadkich gatunków flory i fauny. Na całym świecie prowadzone są działania, które mają opóźnić postępowanie tego niekorzystnego procesu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.