Temperatura powietrza w Katowicach rośnie 0,3 stopnia na dekadę

Skutki globalnego ocieplenia są odczuwalne wszędzie, także w polskich miastach. Według naukowców z Uniwersytetu Śląskiego wzrost temperatury w Katowicach wynosi 0,3°C na dekadę. Które lata były najcieplejsze?

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego (US) przedstawili swój raport podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. Do opracowania posłużyły dane meteorologiczne zbierane od 1951 roku. Wynika z nich, że obecnie temperatura w mieście zwiększa się o ok. 0,3° C na dekadę. Najcieplejszy był rok 2015, wtedy odnotowano wzrost o 10° C w porównaniu ze średnią.

O czym jeszcze mówi raport badaczy US?

To, co daje się zauważyć, to zmniejszenie naprzemienności lat ciepłych i chłodnych. Dawniej często po latach ciepłych następowały chłodne. Teraz jest dużo więcej lat ciepłych, w tych przebiegających rok po roku. W dodatku zwiększa się liczba dni upalnych przy jednoczesnym spadku dni mroźnych. Według szacunków obecny rok również zaliczy się do bardzo ciepłych. Doktor Opała-Owczarek z Katedry Klimatologii US stwierdziła, że prawdopodobnie w 2018 roku współczynnik będzie ponownie o 10°C wyższy od średniej.

Ocieplenie jest odczuwalne, jednak liczby mogą nieco „zakrzywiać” postrzeganie. Te 10°C to w rzeczywistości o 2 stopnie więcej od normy klimatycznej dla stacji w Katowicach. Według badaczy nie można szczegółowo oszacować wpływu człowieka na wzrost średniej rocznej temperatury.

Globalne ocieplenie to jeden z głównych tematów ekologów, jednostek naukowych i firm energetycznych. Skutki wzrostu temperatury w przyszłości mogą być katastrofalne w wielu aspektach życia i przyrody – to m.in. upały, topnienie lodowców i związany z tym wzrost poziomu wód, niedobór wody pitnej, pożary oraz zamieranie rzadkich gatunków flory i fauny. Na całym świecie prowadzone są działania, które mają opóźnić postępowanie tego niekorzystnego procesu.

1 comment
  1. Takie informacje są niepokojące, dlatego należy skupić się na działaniach poprawiających nasz klimat. Zmagamy się z globalnym ociepleniem, które niekorzystnie wpływa na nasz ekosystem. Istotne jest planowanie działań ograniczających emisję CO2 do atmosfery. Na ten i inne tematy rozmawiano właśnie podczas COP 24 w Katowicach.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.