Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Termomodernizacja w praktyce. Jakie są realne zmiany dzięki programowi Czyste Powietrze?

Termomodernizacja w praktyce. Jakie są realne zmiany dzięki programowi Czyste Powietrze?

Prawidłowo wykonana termomodernizacja to długofalowe oszczędności i zwiększony  komfort cieplny mieszkańców. Jakie prace są najczęściej przeprowadzane dzięki środkom z programu Czyste Powietrze? 

Reklama
cff webinar swiatoze mobi 1cff webinar swiatoze 1
Reklama

Skala problemu i znaczenie programu

Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez Krajowy Plan Renowacji Budynków, w Polsce niemal 1,5 mln domów wymaga remontu. Większość z nich nadal jest zasilana tzw. “kopciuchami”, źle ocieplona oraz wyposażona w starą stolarkę okienną. Mieszkańcy takich domów borykają się z wysokimi rachunkami za energię, brakiem komfortu cieplnego i trudnościami z dostępem do dobrej jakościowo wody. 

Naprzeciw tym trudnościom wychodzi rządowy program Czyste Powietrze, który w nowej odsłonie ma być skierowany szczególnie do najuboższych odbiorców. Jedną z firm, która realizuje termomodernizacje w ramach środków z programu, jest Columbus Energy, wykonujący prace takie jak: ocieplenie, montaż nowoczesnych kotłów na pellet, wymiana stolarki okiennej, montaż fotowoltaiki oraz modernizacja kotłowni. 

Opisane przez nas metamorfozy to nie tylko zmiana estetyczna. Poprawnie wykonana termomodernizacja pozwala przede wszystkim na redukcję zapotrzebowania na energię, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania i zwiększenie komfortu mieszkańców. Poniżej przedstawiamy trzy przykładowe realizacje – u Pani Ewy, Pani Aldony i Pana Marka. 

Termomodernizacja z ociepleniem ścian zewnętrznych 

U Pani Ewy została przeprowadzona kompleksowa termomodernizacja domu. Podstawową zmianą był montaż nowego, bardziej efektywnego źródła ciepła, o podwyższonej klasie energetycznej. Kocioł na pellet generuje moc cieplną potrzebną do zapewnienia komfortu grzewczego oraz ogrzania wody użytkowej. Wymiana starego kotła na węgiel pozwoliła również na redukcję smogu, a tym samym sprawiła, że powietrze w okolicy jest czystsze, co przekłada się na zdrowie mieszkańców. 

Dodatkowo u klientki zamontowany został nowoczesny zestaw filtracyjny, który zapewnia wysoką jakość wody użytkowej oraz instalacja fotowoltaiczna, która generuje energię elektryczną potrzebną do pracy urządzeń domowych. 

Stare nieszczelne okna zastąpiła współczesna stolarka trójszybowa, która znacząco zredukowała uciekanie ciepła z budynku, podniosła walory estetyczne oraz poprawiła izolację akustyczną. Zwieńczeniem zmian wykonanych przez firmę Columbus Energy było ocieplenie ścian zewnętrznych budynku. Przed termomodernizacją elewacje zewnętrzne były niedokończone. Dzięki zastosowaniu styropianu zapotrzebowanie na energię cieplną znacząco spadło. Izolacja chroni również dom przed przegrzewaniem w porze letniej. 

AD 4nXdAsTc2WutOYURsDTZFGsfSmL1JSwSMTrmC6b2gVBAJ7qUXTFGMcxo

Zapotrzebowanie na energię cieplną mniejsze aż o 65%! 

Termomodernizacja u Pani Aldony również została przeprowadzona w ramach wsparcia z programu Czyste Powietrze. Stare nieefektywne źródło ciepła zastąpił nowy kocioł na pellet o podwyższonej klasie energetycznej. Dzięki wymianie źródła ciepła emisja szkodliwych cząsteczek została znacząco zredukowana. 

Budynek został ocieplony styropianem, co chroni go przed utratą ciepła zimą oraz przegrzewaniem w okresie letnim. Dzięki zaizolowaniu elewacji zewnętrznej zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania budynku spadło aż o 65%. Stare okna zostały zastąpione nowoczesną stolarką trzyszybową, która idealnie sprawdza się jako izolacja akustyczna, jak i cieplna pomieszczeń. Dodatkowo dom został wyposażony w instalację fotowoltaiczną, która pokrywa część zapotrzebowania na energię. 

Wymiana starej stolarki okiennej 

U Pana Michała również została przeprowadzona kompleksowa termomodernizacja budynku. Stary nieefektywny kocioł na węgiel został wymieniony na nowy kocioł pelletowy o podwyższonej klasie energetycznej. Ocieplenie ścian sprawiło, że zapotrzebowanie na energię do ogrzania budynku znacząco spadło. Starą stolarkę okienną wymieniono na współczesną trójszybową, spełniającą normę WT2021. Nowe energooszczędne okna poprawiły izolację termiczną i akustyczną domu, zwiększając komfort i pozwalając oszczędzić na ogrzewaniu. Wykonany został również montaż instalacji fotowoltaicznej oraz zestawu filtrującego wodę. 

AD 4nXeJtGYDNq8SqiIlYEXDPwvqRSIAkmP95cFEdpZ0vboO6YYwyUJTBFlgcqkBj7DowWv9E0A OhqxEhKe4R9ixULdifYAJKpxGy

Zobacz też: „Rachunki grozy” czy opłacalna inwestycja? Fakty kontra internetowe historie o pompie ciepła i fotowoltaice 

Źródła: gov.pl, Columbus Energy

Fot. Canva, Archiwum Columbus Energy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.