Termowizja – zastosowanie w termomodernizacji

Termomodernizacja budynków mieszkalnych nazbyt często przeradza się w żmudny i kłopotliwy proces, którego efektem nie zawsze jest docieplenie pomieszczeń w taki sposób, by nie dochodziło w nich do strat ciepła. Aby zapobiec niepożądanym efektom tego typu warto zdecydować się na skorzystanie z termowizji. O działaniu takiej właśnie formy śledzenia strat ciepła opowiedział Łukasz Kołodziejczyk z Ibros Technic w specjalnym wywiadzie udzielonym portalowi Świat OZE:

– Termowizja trafia pod strzechy, również pod strzechy klientów indywidualnych. Oczywiście termowizja ma szerokie zastosowanie; nie tyle w samej branży budowlanej, co energetyce tradycyjnej i innych również branżach. Przy czym przy termomodernizacjach jest jednym z ważniejszych elementów, które powinny być wykorzystywane i które umożliwiają zdiagnozowanie i ocenienie stanu budynku zarówno przed termomodernizacją, jak i po termomodernizacji, czyli efekt tego, co zmodernizowaliśmy – podkreślił Łukasz Kołodziejczyk.

Warto bowiem wiedzieć, że kamery termowizyjne wyposażone są w technologię wskazującą na obszarze badanego budynku miejsca, w których dochodzi do strat ciepła, a dodatkowo umożliwiającą pomiary wilgotności i temperatury. Dzięki takiej właśnie funkcji możliwe jest wskazanie powierzchni, na której istnieje ryzyko zawilgocenia lub nawet wykroplenia się wody. W powyższym przypadku adekwatny obszar zostaje zakolorowany na kamerze w sposób trudny do przeoczenia.

Łukasz Kołodziejczyk wyróżnia wiele zalet płynących ze stosowania termowizji. Najważniejszą jest oczywiście możliwość wskazania tych miejsc budynku, które są odpowiedzialne za straty ciepła. Oprócz tego kamera termowizyjna wskaże przestrzenie podatne na zawilgocenia lub już zawilgocone.

Nie do przecenienia jest również fakt, że pomiar termowizyjny można wykonać nie tylko przed rozpoczęciem termomodernizacji budynku, ale także po jej zakończeniu, aby dzięki temu móc zweryfikować rzetelność zatrudnionej firmy oraz jakość zastosowanych przez nią materiałów docieplających.

Warto również wiedzieć, że stosowanie termomodernizacji jest sposobem na zredukowanie kosztów ogrzewania domu, co w znaczy sposób przyczynia się do zmniejszenia smogu.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Piotr Woźny wiceministrem od smogu

Następny artykuł

Czarne moduły fotowoltaiczne o wydajności 19,4%

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,