Termomodernizacja sposobem na smog

Termomodernizacja sposobem na smog

Jednym z najlepszych sposobów walki ze smogiem jest termomodernizacja budynków mieszkalnych. O zaletach takiego właśnie rozwiązania w specjalnym wywiadzie udzielonym portalowi Świat OZE opowiedział dr inż. Szymon Firląg z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

– Żeby walczyć z tym problemem powinniśmy podejść do sprawy kompleksowo, czyli powinniśmy po pierwsze podjąć działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej tych istniejących budynków, głównie budynków jednorodzinnych, czyli poddać je termomodernizacj.  Jednocześnie ta termomodernizacja powinna być kompleksowa i powinna obejmować wymianę [obecnego] źródła na źródło, które będzie powodowało dużo mniejszą emisję zanieczyszczeń – zauważa Szymon Firląg.

Naukowiec podkreśla, że to gospodarstwa domowe są największymi emiterami szkodliwych pyłów; odpowiadają one za ponad 90% emisji benzoalfapirenu wydzielającego się za sprawą palenia śmieciami oraz plastikowymi odpadkami.

Sposobów na redukcję zanieczyszczenia powietrza jest wiele, jednak to właśnie modernizacja cieplna budynków wydaje się najrozsądniejszym wyjściem, które dodatkowo przeciwdziała emisji szkodliwych pyłów. Należy jednak mieć na uwadze, że termomodernizacja powinna zostać przeprowadzona kompleksowo. Zanim się do niej zabierzemy, warto pokusić się o przegląd termowizyjny budynku, który pozwoli wskazać miejsca, gdzie dochodzi do nadmiernych strat ciepła.

Szymon Firląg zwraca uwagę, że ważna jest kolejność prac modernizacyjnych; przede wszystkim należy zacząć od ocieplenia domu mieszkalnego, do czego można wykorzystać bardzo szeroką gamę materiałów izolacyjnych. Równie istotnymi czynnikami mającymi wpływ na utrzymujące się w budynku ciepło są okna oraz system wentylacji, dlatego warto rozważyć ewentualną wymianę okien na bardziej szczelne oraz modernizację systemu wentylacji. Dopiero po przeprowadzeniu takich działań przychodzi czas na montaż przystosowanego do potrzeb budynku ekologicznego urządzenia generującego ciepło.

Warto podkreślić fakt, że wszystkie te zabiegi przyczyniają się nie tylko do poprawy komfortu życia mieszkańców i ograniczenia emisji szkodliwych pyłów, ale za sprawą wykorzystywania polskich materiałów i surowców wpływają dodatnio na rodzimą gospodarkę.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.