Tesla i Vestas łączą siły w Australii

Tesla wraz z firmą Vestas, największym obecnie producentem turbin wiatrowych, zdobyły kontrakt na dostarczenie wyposażenia dla pierwszej na świecie elektrowni łączącej pozyskiwanie energii słonecznej z energią wiatrową przy jednoczesnym jej magazynowaniu.

Projekt „Windlab” o wartości 160 milionów dolarów, zarządzany przez Kennedy Energy Park, znajduje się w północnym Queensland w Australii. Otrzymał on dofinansowanie z Clean Energy Finance Corporation oraz Australian Renewable Energy Agency.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Projekt ten będzie się składać z dwunastu turbin wiatrowych marki Vestas, każda o wysokości 132 metrów. Technologia magazynowania energii Tesli jest szczególnie przydatna w miejscach takich jak Queensland, które obfitują w silny wiatr, ale tylko w określonych porach dnia.

Akumulatory pozwolą na przechowanie energii uzyskanej z wiatru w godzinach popołudniowych, która będzie używana przez cały dzień, a w razie potrzeby także w nocy.

Elektrownia ma zostać uruchomiona pod koniec przyszłego roku. Ukończenie projektu pozwoli na stworzenie stu nowych miejsc pracy oraz zasilenie w energię elektryczną 35 tysięcy australijskich gospodarstw domowych.

„Uważamy, że Park Energii pokaże skuteczność wiatru, słońca i przestrzeni magazynowej i będzie w stanie zasilać czystą energię przy niskich kosztach i dużej niezawodności” – powiedział Roger Price, prezes i dyrektor generalny firmy Windlab.

„Szersze otwarcie australijskiego rynku na podobne projekty może przyczynić się do tego, że Australia szybko spełni swoje zobowiązania z Paryża, jednocześnie wywierając presję na obniżenie cen’’ – dodał.