Litwini zainwestują 45 mln euro w rozwój polskiej energetyki słonecznej

Litewska spółka Modus Energy przeznaczy około 45 milionów euro na projekty fotowoltaiczne znajdujące się w Polsce.

Spółka zaprezentowała swoje plany inwestycyjne, obejmujące projekty budowy elektrowni słonecznych o łącznej mocy około 50 MW, co w efekcie dałoby spółce 12% udziału w polskim rynku fotowoltaicznym. Jest to zgodne ze strategią firmy, która ma na celu wzmocnienie pozycji firmy na rynku energii solarnej – wyjaśnił Ruslanas Sklepovičius, prezes Modus Energy.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Przedsiębiorstwo to realizuje podobne projekty także w Hiszpanii, na Białorusi, Łotwie i oczywiście na Litwie. Dotychczas firma zainstalowała kilkanaście elektrowni słonecznych o łącznej mocy ponad 20 MW.

Modus Energy wchodzi w skład Modus Group. Od 2010 roku działa w sektorze biogazu, natomiast od 2011 roku w sektorze energetyki słonecznej. Właścicielem 100% pakietu udziałów w MG jest litewski biznesmen Kęstutis Martinkėnas, za pośrednictwem spółki MG NL Holding zarejestrowanej w Holandii.

Kurier.it informuje, że Litwa w bieżącym roku wyprodukowała łącznie 1187 GWh energii elektrycznej, a zużyto jej 5106 GWh. Elektrownie wodne wygenerowały 296,4 GWh, elektrownie bazujące na biomasie – 221 GWh, fotowoltaika – 36,8 GWh. Więcej informacji o litewskim sektorze OZE można przeczytać w artykule Elektrownie wiatrowe na Litwie wygenerowały 50 % energii.

 

Źródła: Modus Group, Baltic Course