Tesla wprowadziła na rynek MegaPack – magazyn energii o pojemności do 3000 kWh i mocy 1500 kW

Tesla latem wprowadziła na rynek MegaPack – system magazynowania energii, który może być alternatywą dla tradycyjnych elektrowni. Modułowy obiekt posiada do 3000 kWh pojemności magazynowej i jest wyposażony w falownik o mocy 1500 kW. Tesla ma w planach użycie technologii w projekcie Moss Landing w Kalifornii.

Tesla MegaPack to projekt, który ma szansę szturmem zdobyć rynek. Jego zaletą jest nie tylko sposób działania i parametry, ale także modułowość. Jeden segment ma pojemność do 300 kWh i moc na poziomie 1500 kW. Poszczególne obiekty można połączyć w jeden wielki magazyn energii, którego moc będzie oscylowała w granicach nawet 250 MW. Elon Musk zapewnia, że Tesla jest w stanie zbudować taką elektrownię w dowolnym miejscu w okresie do trzech miesięcy. To czterokrotnie szybciej w porównaniu z tradycyjnymi elektrowniami na paliwa kopalne.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jakie są potencjalne zastosowania Tesla MegaPack?

MegaPacki mogą być podłączane do źródeł energii odnawialnej, np. farm wiatrowych i elektrowni solarnych. Nie tylko gromadzą energię, ale pełnią także rolę inteligentnego systemu. Ułatwiają przechowywanie akumulatorów na dużą skalę i są w pełni zautomatyzowane. W skład wyposażenia wchodzi m.in. system zarządzania temperaturą.

Megapack’i łączą się z platformami Powerhub oraz Autobidder. „MegaPack znacznie zmniejsza problem przechowywania akumulatorów na dużą skalę i zapewnia łatwy proces montażu oraz połączenia” – podaje Tesla.

Tesla potwierdziła także, że technologia zostanie wykorzystana w projekcie Moss Landing w Kalifornii wdrażanym wraz z PG&E (Pacific Gas and Electric Company). W planie jest instalacja 400 modułów MegaPack.

Źródło: electrek.co