Tesla wybuduje magazyn energii o pojemności jakiej jeszcze nie było?

Tesla to firma, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, co wielokrotnie udowadniał Elon Musk i jego współpracownicy. Jedną ze sztandarowych inwestycji firmy w ubiegłym roku była budowa gigantycznego magazynu energii w Południowej Australii o mocy 129 MWh. Rozwiązał on problemy energetyczne tamtejszego regionu. Od oddania magazynu do użytku minęło ledwie kilka miesięcy, a Elon Musk już zapowiada, że to nie ostatni projekt tego typu. W planach jest budowa magazynu jeszcze większego, niż ten w Australii.

Podczas rozmowy konferencyjnej podsumowującej pierwszy kwartał 2018 roku Tesli poruszono wiele interesujących kwestii. Elon Musk wypowiedział się m.in. na temat największego na świecie magazynu energii, który powstał przy współpracy z administracją stanu Południowa Australia.

„Australia Południowa skorzystała z szansy […], co bardzo dobrze się sprawdziło. Jeśli przeczytacie artykuły, to okaże się, że magazyn znacznie wykracza poza ich oczekiwania, ponieważ bateria jest w stanie reagować na poziomie milisekundy – znacznie szybciej niż jakakolwiek instalacja węglowodorowa. Tak więc stabilizacja sieci okazała się być znacznie lepsza, niż turbina gazowa, która zwykle reaguje dość szybko.”

Najbardziej interesujące jest jednak to, że Tesla ma zamiar pobić osiągnięcie, jakim niewątpliwie było zrealizowanie tak dużej inwestycji w tak szybkim czasie.

„Przedsiębiorstwa, z którymi do tej pory współpracowaliśmy, naprawdę pokochały nasze akumulatory i jestem przekonany, że w ciągu kilku miesięcy będziemy mogli ogłosić transakcję w gigawatogodzinnej skali”, dodał.

Jeżeli słowa E. Muska okażą się być prawdziwe, czeka nas energetyczna rewolucja. Oddanie do użytku magazynu energii o pojemności 129 MWh było przyjęte niezwykle entuzjastycznie przez społeczności na całym świecie. Ciężko sobie wyobrazić medialne nagłówki w sytuacji niemal zośmiokrotnienia tej pojemności. Produkcja takiego akumulatora mogłaby być pomocna dla całej branży OZE, która mimo wielu zalet wciąż bywa niestabilna w związku z warunkami atmosferycznymi.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

W Osieku powstanie farma fotowoltaiczna na potrzeby Grupy Azoty Siarkopol. Kilkanaście tysięcy paneli wyprodukuje rocznie niemal 5 GWh energii

Grupa Azoty Siarkopol wybuduje w Osieku (woj. świętokrzyskie) gigantyczną farmę fotowoltaiczną na własne potrzeby. To pierwsza w Polsce inwestycja firmy we własną elektrownię. Farma powstanie na niezagospodarowanych terenach powstałych po wydobyciu siarki.

Ekwadorscy Indianie ochronili las Amazonii!

Pozytywne wieści napłynęły w tym tygodniu z Ekwadoru: plemię Waorani wygrało spór z rządem, który chciał przeznaczyć las Amazonii pod wydobycie ropy naftowej. To wzorcowy przykład na to, że nawet mała lokalna społeczność może sprzeciwić się niszczeniu środowiska naturalnego.