Tesla zamierza zbudować największą na świecie dachową instalację fotowoltaiczną

Tesla zamierza zbudować największą na świecie dachową instalację fotowoltaiczną

Tesla zamierza zbudować największą na świecie farmę fotowoltaiczną na dachu o mocy 70 MW, która zasili jej Gigafactory 1 w Nevadzie. Ambicją firmy jest dostarczanie do tego zakładu energii elektrycznej w całości pochodzącej z odnawialnych źródeł.

Tesla oświadczyła: „GF1 jest całkowicie elektryczną fabryką bez paliw kopalnych (gazu ziemnego lub ropy naftowej) bezpośrednio użytych. Będziemy wykorzystywać w 100% zrównoważoną energię dzięki połączeniu słonecznego zestawu dachowego o mocy 70 MW i instalacji solarnych. Układ słoneczny na naszym dachu będzie 7 razy większy niż największy zainstalowany na dachu układ słoneczny na świecie”.

Budowa tej największej, dachowej farmy fotowoltaicznej ruszyła w luty tego roku, czyli około rok po ogłoszeniu projektu. Inwestycja została jednak wstrzymana po zainstalowaniu kilku partii paneli słonecznych ze względu na dopracowanie technologii. Oficjalnie firma podaje, że do powstania farmy wykorzysta około 200 000 modułów fotowoltaicznych.

Obecnie Gigafabryka 1 Tesli zajmuje około 1,9 miliona metrów kwadratowych, ale w planach jest również rozbudowa i budowa nowego parkingu z myślą o farmie fotowoltaicznej, co wymaga nowego rozplanowania terenu wokół zakładu.

Pierwotnie Gigafabryka 1 Tesli miała produkować 35 GWh ogniw akumulatorowych i 50 GWh zestawów akumulatorowych. Później firma twierdziła, że znalazła sposoby na zwiększenie wydajności i mocy produkcyjnych do 105 GWh ogniw oraz do 150 GWh zestawów w ramach tej samej struktury. Aktualne dane pokazują jednak, że w fabryce tej produkuje się tylko 20 GWh baterii, co stopniowo ma zostać zwiększone do 35 GWh do końca tego roku.