Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

To pierwszy taki wynik w historii: OZE zwyciężyło z paliwami kopalnymi [RAPORT]

To pierwszy taki wynik w historii: OZE zwyciężyło z paliwami kopalnymi [RAPORT]

W pierwszej połowie 2024 roku wiatraki i instalacje fotowoltaiczne wyprodukowały 30% energii elektrycznej Unii Europejskiej, podczas gdy paliwa kopalne zaledwie 27%. Tym samym po raz pierwszy w historii wyprzedziły je odnawialne źródła energii. To nie koniec dobrych wiadomości.

Reklama

Historyczny wynik OZE

Udział paliw kopalnych w wytwarzaniu energii elektrycznej w Unii Europejskiej w I połowie 2024 roku wyniósł 27% – donosi think tank Ember, w najnowszym, opublikowanym raporcie. To mniej niż energia wygenerowana tylko przez instalacje wiatrowe i fotowoltaiczne (30%). Tym samym OZE po raz pierwszy w historii wyprzedziło paliwa kopalne w rankingu udziału źródeł energii elektrycznej w miksie Wspólnoty.

soze Infografika blog 29

Raport Ember został opublikowany 30 lipca 2024 roku i prezentuje analizę sektora energetycznego UE, oceniając jej postępy w przejściu na zieloną energię. Te, jak widać, są znaczące. Dla 13 państw członkowskich ilość energii elektrycznej pochodzącej z wiatru i słońca była wyższa niż tej generowanej z paliw kopalnych. Cztery państwa (Niemcy, Belgia, Holandia i Węgry) doświadczyły tego zjawiska po raz pierwszy.

Duży spadek paliw kopalnych i wzrost znaczenia OZE

Produkcja energii ze źródeł kopalnych w UE spadła znacząco. W analogicznym okresie 2023 roku stanowiły one 33% miksu energetycznego Wspólnoty. Rok później już tylko 27%. Wyodrębniając podział na węgiel i gaz, obserwujemy spadek produkcji węgla aż o 24% (-39 TWh) w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku oraz spadek produkcji gazu o 14% (-29 TWh).

Odwrotnie prezentuje się sytuacja źródeł odnawialnych, zwłaszcza wiatraków i fotowoltaiki. W porównaniu z I półroczem 2023 roku, gdy produkowany przez nie prąd odpowiadał za 27% potrzeb UE, w tym roku liczba ta wzrosła do 30%. Przy tym produkcja energii słonecznej wzrosła o 20% (+23 TWh), a energii wiatrowej o 9,5% (+21 TWh) w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami 2023 roku.

soze Infografika blog 32

50% energii pochodziło z wiatru, słońca oraz…

Analizując to zestawienie, nie można pominąć innych, zielonych źródeł energii. Wzrostu doświadczyła także energia wodna, która “odbiła się o 21% (+33 TWh) po suszach, które skutkowały bardzo niską produkcją w ciągu dwóch poprzednich lat” – czytamy w raporcie Ember.

Podsumowując, w pierwszej połowie 2024 roku energia odnawialna pochodząca ze słońca, wiatru i wody odpowiadała za wytworzenie połowy energii elektrycznej w Unii Europejskiej. To więcej niż w analogicznym okresie rok temu, gdy było to 44%.

3/4 energii w UE wytworzyły źródła niskoemisyjne

Poza wyżej wymienionymi źródłami istotna okazała się być także energetyka jądrowa. Jej produkcja wzrosła o 3,1% (+9 TWh) w całej UE w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku. Ważną rolę w tej kwestii odegrał powrót działania francuskiej elektrowni po dłuższej przerwie, która odrobiła straty o 19 TWh.

Łącznie, źródła niskoemisyjne wygenerowały aż 73% energii elektrycznej w Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2024 roku.

Źródło: ember-climate.org

Fot.: pixabay/canva.com; Bing Image Creator

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.