1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

To urządzenie dopasowuje się do ruchu fal i wytwarza zieloną energię

To urządzenie dopasowuje się do ruchu fal i wytwarza zieloną energię

To urządzenie dopasowuje się do ruchu fal i wytwarza zieloną energię

Firma Sea Wave Energy limited (SWEL) zaprojektowała konwerter energii z ruchu fal, który nazwała – „magnesem linii fali” (Wave Line Magnet, WEL). 10 lat pracy nad tym rozwiązaniem pozwoliło na opracowanie przełomowego urządzenia, które wytwarza tanią i zieloną energię. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Energia z ruchu fal

WEL składa się z szeregu elastycznych zespołów połączonych systemem zasilania. Technologia przypominająca budową ludzki kręgosłup generuje energię w miarę wznoszenia się i opadania fal. 

Autorzy twierdzą, że ich konwerter staje się „jedną ruchomą masą z falą”. Unoszenie się urządzenia na wodzie pozwala na dopasowanie ilości wytwarzanej energii w zależności od wielkości fali. Dzięki temu produkcja energii odbywa się w sposób kontrolowany i niezakłócony. 

Eksperci od fal i pływów muszą zweryfikować swój stan wiedzy. Nasza technologia kwestionuje obecne podejście do ruchu fal, zapewniając znacznie lepsze wyniki niż konkurencyjne urządzenia. Możemy zademonstrować zarówno tym, którzy wierzą w powodzenie naszego projektu, jak i niedowiarkom, że nasz magnes linii fali zmieni świat – twierdzi Adam Zakheos, dyrektor ds. technologii w SWEL.

Co sprawia, że korzystanie z tego urządzenia może okazać się bardziej opłacalne niż poleganie na innych konwerterach?

Technologia na fali

WEL dzięki niewielkiej masie porusza się zgodnie z ruchem fal. Lekka modułowa konstrukcja z tworzych sztucznych z recyklingu wpływa na niski koszt wytworzenia 1KWh, który oscyluje w graniach 1 pensa (ok. 5-6 groszy). Niewymagana jest nowa infrastruktura ani specjalistyczna linia produkcyjna.

Minimalizm tego rozwiązania ułatwia jego masowe wytwarzanie. Uproszczona konstrukcja sprawia, że konwerter można łatwo produkować, transportować i naprawiać, chociaż koszty konserwacji urządzenia pozostają na minimalnym poziomie. Cały proces produkcyjny liczony jest nie w miesiącach, lecz w tygodniach.

Twórcy twierdzą, że pojedyncze urządzenie Waveline Magnet docelowo w odpowiednich warunkach może mieć moc nawet ponad 100 MW. Testy prowadzone zarówno w zbiornikach falowych, jak i i środowisku morskim pokazują, że im większa moc fal, tym więcej energii można wytworzyć. 

Obecnie SWEL prowadzi testy urządzenia na cypryjskich wodach przybrzeżnych. Kolejnym krokiem firmy jest komercjalizacja technologii i rozpoczęcie jej masowej produkcji. Jakie mogą być jej przykładowe zastosowania?

Wiele możliwości jednej technologii

Twórcy twierdzą, że ich konwerter jest w stanie zapewnić zasilanie dla pływających instalacji produkujących wodór. Magnes Waveline ma mieć także niezbędne ciśnienie i moc, aby umożliwić odsalanie wody, nawet daleko od linii brzegowej.

SWEL zapewnia ponadto, że urządzenie może służyć jako narzędzie do walki ze zjawiskiem erozji wybrzeży. Wypłukiwanie brzegów ułatwia dostawanie się niszczycielskich fal w głąb lądu. Zmniejszenie siły fal poprzez interakcję konwertera z wodą, może być wykorzystane jako element lokalnej infrastruktury. 

Na całym świecie pojawia się coraz więcej rozwiązań pozwalających na produkcję energii z ruchu fal. Także inne technologie tego typu przynoszą zaskakująco dobre rezultaty:

źródło – swel.eu, zdj. główne – screen z filmu na YouTube przedstawiający wizualizację urządzenia Wave Line Magnet

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.