Tomasz Wilczak broni PGNiG – Termika to 1% smogu w Warszawie

Zakończyła się właśnie konferencja Gazterm 2018 poświęcona m.in. systemom gazowym i ogrzewania miejskiego. Jej organizatorem było Studio4U we współpracy z Dolnośląskim Instytutem Studiów Energetycznych, który zajmował się kwestiami merytorycznymi.

„Najwyższy czas stworzyć efektywne przepisy, które ograniczą niską emisję, a dopiero później, jako elementy uzupełniające, należy opracować system wsparcia usprawniający proces przejścia na nowoczesne formy ogrzewania i wytwarzania energii”, mówił Tomasz Wilcza, wiceprezes zarządu PGNiG Termika.

Jak podkreśla Wilczak, Termika pomimo rocznego spalania 2,5 miliona ton węgla odpowiada za jedynie 1% smogu, z jakim mamy do czynienia w Warszawie. To zasług wdrożenia dyrektyw LCP oraz IED, a także inwestycji setek milionów złotych w wysokiej klasy instalację.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wilczak zwraca uwagę, że spora część mieszkańców stolicy podłączona jest do miejskiego ciepła. To rozwiązanie ma wiele zalet, ponieważ pozwala na czystsze generowanie ciepła. Jako przykład podaje cztery bloki mieszkalne z Rybnika, które podłączono do sieci ciepłowniczej i usunięto w ten sposób starą instalację.

„Tam gdzie zamieniamy rozproszone ciepło na sieć ciepłowniczą jest miejsce zarówno dla węgla spalanego w sposób racjonalny i profesjonalny, jak i dla gazu”, podsumował wiceprezes.

źródło: cire.pl