Tonga uruchomiło swoją pierwszą, dużą farmę fotowoltaiczną

Król Tonga, Tupou IV uczestniczył w oficjalnej inauguracji największej w tym kraju farmy fotowoltaicznej. Projekt Matatoa Solar został zbudowany przez chińską firmę Zhuhau Singyes Green Building Technology CO. Ltd. Chiński deweloper będzie odpowiedzialny także za utrzymanie farmy w czasie jej pracy.

Farma pozwoli zaoszczędzić na Tonga 680 tysięcy litrów oleju napędowego do generatorów w ciągu pierwszych pięciu lat swojej pracy. Oznacza to 1600 ton mniej wyemitowanego do atmosfery dwutlenku węgla – powiedział minister z rządu Tonga, Hon Poasi Tei.

Budowa elektrowni kosztowała 4,4 miliona dolarów i jest największą inwestycją Independent Power Producer na Tonga. Energia z farmy sprzedawana jest operatorowi energetycznemu na wyspie w cenie 14,8 centa za kWh. Umowa z Zhuhau Singyes została podpisana na 25 lat.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Farma fotowoltaiczna zwiększy udział OZE w miksie energetycznym kraju o około 5% – dodał Hon Poasi Tei. Tonga planuje, do 2020 roku, uzyskać udział OZE w miksie energetycznym na poziomie 50%.