Tongwei inwestuje w Chinach 1,8 miliarda dolarów w fabrykę ogniw fotowoltaicznych

Chiński producent ogniw fotowoltaicznych Tongwei planuje inwestycję na poziomie 1,8 miliarda dolarów, aby wybudować dwie fabryki ogniw PV. Sprawi to, że firma Tongwei stanie się największym producentem systemów dla energetyki słonecznej.

Fabryki Tongwei Solar Energy mają stanąć na wschodzi Chin w Hefei i południowym-zachodzie kraju w Chengdu. Każda z nich będzie mogła produkować do 10 GW ogniw rocznie. Obecne możliwości produkcyjne firmy to około 5,4 GW. Pozycjonuje to ich na czwartym miejscu na świecie. Największy producent tego rodzaju ogniw – JA Solar Holdings z Szanghaju – jest w stanie wyprodukować do 6,5 GW, jak wylicza Bloomberg New Energy Finance.

Tongwei obecnie realizuje już jedną inwestycję. Budowana właśnie fabryka ma zwiększyć możliwości produkcyjne firmy o 4,3 GW, do niecałych 10 GW. Wybudowanie kolejnych dwóch fabryk, o których mowa, pozwoli zwiększyć zdolności produkcyjne do poziomu 30 GW i zapewni firmie dominację na świecie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Plany Tongwei skupiają się na wysokiej automatyzacji fabryk wykorzystujących monokrystaliczny krzem. Jak komentuje Jiang Yali z Bloomberg New Energy Finance, tak ogromna inwestycja może być sporym wyzwaniem dla rynku PV, aczkolwiek nie wiadomo, czy firma rzeczywiście podoła realizacji tak ogromnej inwestycji w tak krótkim czasie.

Projektowane obecnie fabryki mają powoli rozpoczynać swoją produkcję w czasie najbliższych od trzech do pięciu lat. Po ukończeniu mają podnieść roczne dochody firmy do poziomu około 3,6 miliarda dolarów.