Toskania wolna od plastiku

Toskania, jeden z najbardziej malowniczych rejonów Włoch, chce uwolnić się od przedmiotów jednorazowego użytku produkowanych z tworzywa sztucznego. Na mocy nowego prawa ustanowionego przez regionalną radę samorządową plastik zniknie z plaż, lokali, imprez masowych i instytucji użytku publicznego. 

Nowe rozporządzenie umożliwi i obliguje toskańskie miejscowości do wprowadzenia zakazu używania plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, m.in. słomek, sztućców, mieszadeł, kubków i innych naczyń. Prawo obejmuje nawet patyczki do balonów. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Gdzie i jak będą wdrażane nowe przepisy? 

W myśl nowego prawa jeszcze tego lata we wszystkich lokalach położonych nad morzem, barach, na plażach i na masowych imprezach używane dotychczas przedmioty z tworzywa sztucznego zostaną zastąpione produktami mniej szkodzącymi środowisku. Zamiast nich wprowadzone będą materiały nadające się do recyklingu i kompostowania. Prawo zostało poszerzone o imprezy organizowane przez miasto oraz instytucje mu podlegające. Egzekwowaniem ma zająć się straż miejska.  

Ograniczenie ilości zużywanego plastiku i wyprzedzenie wytycznych „dyrektywy plastikowej” jest mile widziane w każdym miejscu. W nadmorskich miejscowościach jest tym bardziej „na czasie”, zwłaszcza gdy dużo mówi się o zanieczyszczeniu wód (i niestety układu pokarmowego żyjących w niej organizmów). 

Źródło: portalsamorzadowy.pl