Toyota wygeneruje więcej energii z OZE

Kolejną firmą, która zdecydowała się dołączyć do grona organizacji dbających o środowisko naturalne jest koncern Toyota. Stworzony przez nich program o nazwie Toyota’s Global Environmental Challenge 2050 składa się z sześciu wyzwań postawionych sobie przez japońskiego producenta samochodów, które mają ostatecznie doprowadzić do przeobrażenia firmy w “Net Positive”, czyli osiągnięcie sytuacji, w której ilość wytwarzanej przez firmę energii elektrycznej oddawanej do sieci przewyższy własne wydatki.

Cele postawione sobie przez koncern są bardzo wygórowane. Odnoszą się do całkowitego wyeliminowania – nie jedynie redukcji – emisji gazów cieplarnianych wydzielanych zarówno przez użytkowanie produkowanych samochodów, jak i ich tworzenia. Kolejnymi krokami ma być obniżenie zużycia wody i większy recykling zużytych materiałów.

Jak w praktyce wygląda realizacja tego planu?

Na swojej stronie internetowej Toyota chwali się szeregiem osiągnięć, które wpisują się w jego założenia. Przyjrzyjmy się najciekawszym z nich. Do takich można zaliczyć chociażby wyprodukowanie modelu Primus Prime, który jest obecnie najbardziej ekonomicznym samochodem na świecie – najefektywniej wykorzystuje energię chemiczną, zawartą w paliwie oraz w pełni elektrycznego modelu Mirai.

Ponadto korporacja chwali się osiągnięciami z dziedziny ochrony środowiska – w 2016 roku udało jej się obniżyć zużycie wody wykorzystywanej podczas produkcji o ponad 370 milionów litrów, co jest ekwiwalentem zapotrzebowania ponad 900 amerykańskich gospodarstw domowych. Jeżeli chodzi o recykling, to aż 96% odpadów z produkcji zostało poddanych temu procesowi i ponownie przetworzonych.

Koncern organizuje też szereg akcji poświęconych edukacji ekologicznej. W ich ramach w USA przeprowadzono masowe zbiórki odpadów oraz kampanie mające na celu promowanie racjonalnego wykorzystywania zasobów wody pitnej.

Okazuje się, że w ich plan wpisuje się także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Nowa centrala Toyoty na obszarze Ameryki Północnej ma być zasilana w 100% przy udziale OZE. Instalacja o mocy około 8MW będzie miała za zadanie zapewnić jej ciągłość pracy. Decyzja ta nie jest niczym nietypowym – coraz więcej amerykańskich firm decyduje się na zasilanie nowych inwestycji przy pomocy własnych źródeł prądu elektrycznego.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

OZE szansą dla Afryki

Następny artykuł

Słoneczne oczyszczanie wody

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,