Toyota wygeneruje więcej energii z OZE

Kolejną firmą, która zdecydowała się dołączyć do grona organizacji dbających o środowisko naturalne jest koncern Toyota. Stworzony przez nich program o nazwie Toyota’s Global Environmental Challenge 2050 składa się z sześciu wyzwań postawionych sobie przez japońskiego producenta samochodów, które mają ostatecznie doprowadzić do przeobrażenia firmy w “Net Positive”, czyli osiągnięcie sytuacji, w której ilość wytwarzanej przez firmę energii elektrycznej oddawanej do sieci przewyższy własne wydatki.

Cele postawione sobie przez koncern są bardzo wygórowane. Odnoszą się do całkowitego wyeliminowania – nie jedynie redukcji – emisji gazów cieplarnianych wydzielanych zarówno przez użytkowanie produkowanych samochodów, jak i ich tworzenia. Kolejnymi krokami ma być obniżenie zużycia wody i większy recykling zużytych materiałów.

Jak w praktyce wygląda realizacja tego planu?

Na swojej stronie internetowej Toyota chwali się szeregiem osiągnięć, które wpisują się w jego założenia. Przyjrzyjmy się najciekawszym z nich. Do takich można zaliczyć chociażby wyprodukowanie modelu Primus Prime, który jest obecnie najbardziej ekonomicznym samochodem na świecie – najefektywniej wykorzystuje energię chemiczną, zawartą w paliwie oraz w pełni elektrycznego modelu Mirai.

Ponadto korporacja chwali się osiągnięciami z dziedziny ochrony środowiska – w 2016 roku udało jej się obniżyć zużycie wody wykorzystywanej podczas produkcji o ponad 370 milionów litrów, co jest ekwiwalentem zapotrzebowania ponad 900 amerykańskich gospodarstw domowych. Jeżeli chodzi o recykling, to aż 96% odpadów z produkcji zostało poddanych temu procesowi i ponownie przetworzonych.

Koncern organizuje też szereg akcji poświęconych edukacji ekologicznej. W ich ramach w USA przeprowadzono masowe zbiórki odpadów oraz kampanie mające na celu promowanie racjonalnego wykorzystywania zasobów wody pitnej.

Okazuje się, że w ich plan wpisuje się także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Nowa centrala Toyoty na obszarze Ameryki Północnej ma być zasilana w 100% przy udziale OZE. Instalacja o mocy około 8MW będzie miała za zadanie zapewnić jej ciągłość pracy. Decyzja ta nie jest niczym nietypowym – coraz więcej amerykańskich firm decyduje się na zasilanie nowych inwestycji przy pomocy własnych źródeł prądu elektrycznego.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.