Traficar udostępnia kolejne pojazdy do car-sharingu w Krakowie

Idea wypożyczania samochodów na określony czas jest stosunkowo nowym wynalazkiem, który zyskuje stopniowo coraz większe grono zwolenników. W Polsce wciąż nie ma zbyt wielu miast, w których można skorzystać z idei car-sharingu: do niedawna z wypożyczenia samochodu osobowego można było skorzystać w Warszawie oraz Krakowie, jednak sytuacja ta stopniowo ulega poprawie.

Kilka dni temu przedsiębiorstwo Traficar, odpowiedzialne za rozwój krakowskiej sieci samochodów do wypożyczenia, ogłosiło rozszerzenie swojej oferty: w grodzie Kraka będzie można wypożyczyć nie tylko samochody osobowe, ale i dostawcze. Program jest w wersji pilotażowej i oferuje na chwilę obecną sześć pojazdów, których – w przeciwieństwie do samochodów osobowych – nie będzie można zostawić w dowolnym punkcie miasta, lecz za każdym razem trzeba będzie je odstawić do bazy, zlokalizowanej nieopodal sklepu IKEA.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Samochody dostawcze marki Renault już pojawiły się na krakowskich drogach, a ich przestrzeń bagażowa uzależniona jest od modelu. Przykładowo, wymiary przewożonego towaru w Renaulcie Kangoo mogą wynosić 190 cm (długości) na 120 cm (szerokości) na 110 cm (wysokości), jednak po złożeniu przedniego siedzenia pasażera obszar ten może zwiększyć się maksymalnie do 290 cm długości.

Za skorzystaniem z takiego rozwiązania przemawia nie tylko wygoda (do wypożyczenia pojazdu użytkownik potrzebuje jedynie smartfona i prawa jazdy kategorii B), ale i bardzo korzystna cena – samochody dostawcze będą wypożyczane w takiej samej cenie, jak osobowe, czyli płatność będzie wynosiła 80 groszy za minutę użytkowania, 50 groszy za przejechany kilometr i 10 groszy za minutę postoju. Miejscy urzędnicy wyliczyli, że koszt przejazdu wypożyczonym samochodem jest konkurencyjny nie tylko względem taksówek, ale i usług oferowanych przez Ubera.

Warto podkreślić, że usługa oferowana przez Traficar tylko w pierwszych kilkunastu dniach zachęciła do założenia konta niemal 700 potencjalnych użytkowników, co bardzo szybko przełożyło się na okrągły wynik ponad 600 wypożyczeń.