Trawa – kolejne źródło energii odnawialnej

Trawa – kolejne źródło energii odnawialnej

Energia odnawialna uzyskiwana ze słońca czy z wiatru jest najbardziej rozpowszechniona, ale nie wolno zapominać o innych źródłach takich jak na przykład biomasa. Biomasa to jedno ze źródeł odnawialnych, które jest najstarszym i najszerzej wykorzystywanym naturalnym źródłem energii. Biomasa pochodzi z odpadów pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Na dużą skalę wykorzystywane są odchody zwierzęce czy wszelakiego rodzaju odpady roślinne. Brytyjczycy, a konkretniej firma Ecotricity zaproponowała ostatnio coś nowego, a mianowicie produkcję biogazu z trawy!

Ecotricity to firma, która od ponad 10 lat zajmuje się produkcją energii elektrycznej, korzysta z nowych technologii i pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Nowym pomysłem jest przetwórstwo trawy na kiszonkę, by stopniowo wydobyć z niej biogaz. Jest to pomysł, który miał za zadanie wykorzystać spore ilości hektarów ziemi leżących odłogiem. Koszona z nich trawa ma być zbierana, przewożona do specjalnych miejsc, gdzie kolejno przekształcano by ją w kiszonkę. Następnym krokiem było by dostarczenie do kiszonki bakterii w beztlenowych warunkach; dzięki takiemu procesowi udałoby się wytworzyć gaz, który mógłby być dostarczany do gospodarstw domowych na terenie Wielkiej Brytanii. Miejscami, do których przewożona byłaby skoszona trawa, były by specjalne kompleksy zwane Green Gas Mills. Ecotricity podaje, że dzięki sporej liczbie odłogów można by zasilić około 5000 takich kompleksów.

Założyciel firmy Ecotricity Dale Vince mówi, że czas, jaki potrzeba na pozyskanie trawy oraz proces jej zmiany w biometan wynosi 45 dni. Firma posiada pozwolenia na planowanie i budowę pierwszego miejsca produkcji biogazu. Plany uruchomienia takiego miejsca produkcji określa się na 2018 rok. Firma Ecotricity twierdzi, że jeden taki zakład produkcyjny będzie w stanie zasilić w energię około 4000 gospodarstw domowych. Dale Vince podkreśla, że jest to spore oraz genialne przedsięwzięcie, porównując trawę do gazu łupkowego i mówiąc, że trawa rośnie cały czas, a jej zasoby się nie kończą, czego nie można powiedzieć o gazie łupkowym. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla środowiska naturalnego: oby tylko nie kolidowało z uprawą roślin i produkcją żywności.