Trwają prace nad NordLink

Łącze 1.4GW połączy niemieckie i norweskie sieci energetyczne.

Władze TenneT, Statnettu oraz KfW uczestniczyły w ceremonii zawieszenia wiechy w niemieckiej stacji przekaźnikowej, będącej częścią łącza NordLink – interkonektu o mocy 1,4 GW, który połączy Norwegię i Niemcy. Ceremonia miała miejsce w Wilster w Szlezwiku-Holsztynie.

Za budowę dwóch stacji przekaźnikowych, znajdujących się na lądzie, odpowiedzialna jest spółka ABB. Kabel morski do połączenia obu stacji dostarczy Nexans z Norwegii. Cały projekt wyceniany jest na dwa miliardy euro.

Linia HVDC o długości 623 kilometrów biegnie pomiędzy Tonstad w Norwegii i Wilster w Niemczech. Umożliwia wymianę energii pomiędzy sieciami przesyłowymi obu tych krajów. Pozwoli to na wymianę niemieckiego prądu z wiatru na norweski, pochodzący z hydroelektrowni.

516 kilometrów łącza ma biec pod powierzchnią morza. Kolejne 54 km biegnie po lądzie w Niemczech.

Pierwsze 134 km zostały ułożone w sierpniu tego roku. Instalacja zaczęła się w Vollesfjord na południu Norwegii i zakończyła u granic wód terytorialnych Danii.

Kolejnym etapem jest budowa 53 kilometrów linii łączącej morski kabel dobijający do brzegu w Vollesfjord do stacji w Tonstad. Budowa samej stacji transformatorowej w Tonstad jest niemalże ukończona – informują przedstawiciele TenneT.

Plan przewiduje, że budowa systemu zostanie ukończona do 2019 roku. Uruchomienie przewidziane jest na rok 2020.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Raport agencji federalnych i środowisk akademickich uderza w politykę klimatyczną Donalda Trumpa

Następny artykuł

Elon Musk planuje zbudować rakietę, która pozwoli na przelot z Nowego Jorku do Szanghaju w 30 minut

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,