Trzy dni Wielka Brytania zasilana bez udziału węgla

Wielka Brytania była w ostatnim czasie rekordowo długo zasilana bez wykorzystania węgla – aż trzy dni z rzędu. Węgiel od dawna był kluczowym elementem brytyjskiego miksu energetycznego; dopiero w zeszłym roku nastąpił historyczny moment – pierwsze od XIX wieku dwadzieścia cztery godziny bez węgla. Pierwszy rekord padł w zeszłym tygodniu, gdy bez węgla funkcjonowano przez pięćdziesiąt pięć godzin, a kolejny w poniedziałek 23 kwietnia padł – siedemdziesiąt sześć godzin.

Około jednej trzeciej energii elektrycznej pochodzi z elektrowni gazowych i po dwadzieścia pięć procent z elektrowni wiatrowych i siłowni atomowych. Pozostałą energię dostarczają elektrownie biomasowe w Drax w North Yorkshire i systemy fotowoltaiczne. Miks uzupełnia energia importowana z Holandii i Francji.

Bezwęglowy rekord padł krótko po tym, jak paliwo wróciło do łask w czasie ostatniego ochłodzenia, które spowodowało, że ceny gazu wzrosły. Gdy tylko pogoda się poprawiła, elektrownie gazowe, atomowe i instalacje OZE okazały się wystarczające.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Przewiduje się, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w lecie tego roku wyniesie od 17 GW do 33,7 GW. Szczytowe zapotrzebowanie w ostatnich dniach wynosiło 35 GW. Spodziewać się można zatem kolejnych rekordów. „Wzrastająca łączna moc zainstalowanych systemów OZE w UK sprawi, że rekordy będą padały coraz częściej. Pokazuje to ogromny postęp w czasie ostatniej dekady czy dwóch” – powiedział Jonathan Marshall, analityk z Energy and Climate Intelligence Unit.

Wiele osób zwraca jednak uwagę, że może za wcześnie na święcenie, bo sporą część produkcji przejęły elektrownie gazowe. „Przejście na elektrownie gazowe czyni nasz rynek czulszym na wahanie cen tego surowca. Odczują to przede wszystkim konsumenci” – stwierdził Andrew Crossland z MyGridGB.

Rząd Wielkiej Brytanii określił, że do października 2025 roku wygasi wszystkie elektrownie węglowe w kraju.

źródło: theguardian.com