Wiadomości OZE Trzy kolejne restauracje będą serwowały darmową wodę z kranu 05 kwietnia 2019 Wiadomości OZE Trzy kolejne restauracje będą serwowały darmową wodę z kranu 05 kwietnia 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Akcja „Lokal z dobrą wodą” zorganizowana przez chrzanowskie wodociągi (RPWiK) trwa już kilka miesięcy. Wystartowała pod koniec listopada ubiegłego roku, a w Światowy Dzień Wody dołączyły do niej trzy kolejne restauracje. Myślą przewodnią jest darmowe serwowanie (i promocja) wody z kranu. Na tym działania oczywiście się nie kończą. Reklama Pierwszymi lokalami z certyfikatem „Lokal z dobrą wodą” zostały Pizzeria Enzo z Trzebini, Nova Przestrzeń z Chrzanowa oraz Zajazd Nawsie z Bolęcina. Po tegorocznym Światowym Dniu Wody (22 marca) dołączyły także chrzanowskie Ambasada Kreatywności i Zapach Kawy oraz Nata z Libiąża. Wymienione lokale w swojej ofercie mają darmową wodę kranową. Serwowanie darmowej wody w restauracjach to nie koniec akcji Powyżej wspomniane restauracje wyróżniają się pozytywnie także na inne sposoby. W Zapach Kawy używane są papierowe słomki i ekologiczne kubki. W Ambasadzie Kreatywności można przyjść nawet z własnym kubkiem. O włączeniu się do tej ostatniej akcji zdecydował nie tylko aspekt ekologiczny, ale także chęć stworzenia miejsca ogólnie przyjaznego dla każdego. – Każdy, kto będzie chciał i potrzebował może liczyć u nas na szklankę wody – oznajmił Grzegorz Olszowik z Ambasady Kreatywności. Oczywiście takie akcje to tylko drobnostki, które na razie traktuje się raczej jako symbole niż działania mające realne ekologicznie znaczenie. W myśl zasady… kubek po kubeczku. Chrzanowskie wodociągi w zamian za przyłączenie się do akcji zapewniają darmowe badania laboratoryjne próbek wody. Przystąpić do niej może każdy lokal gastronomiczny z Chrzanowa, Trzebini i Libiąża, czyli miejscowości, do których RPWiK dostarcza wodę. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.