1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Turbina wodna, która naśladuje rzekę i nie szkodzi rybom

Turbina wodna, która naśladuje rzekę i nie szkodzi rybomTurbina wodna, która naśladuje rzekę i nie szkodzi rybom

Turbina wodna, która naśladuje rzekę i nie szkodzi rybom

Natel Energy, firma założona przez rodzeństwo absolwentów Massachusetts Institute of Technology (MIT), wdraża systemy hydroenergetyczne z turbinami bezpiecznymi dla ryb i innymi funkcjami, które naśladują naturalne warunki rzeczne.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Misja życia

Rodzeństwo Gia i Abe Schneider zainteresowało się środowiskiem wodnym jeszcze w dzieciństwie. Każdego lata rodzina jeździła nad rzekę w Kolorado, która rozwidlała się na dwie części – jedna strona zarządzana była przez ranczerów, którzy niszczyli naturalne elementy otoczenia, takie jak tamy bobrów, podczas gdy druga pozostała nietknięta.

Więcej ryb żyło po stronie, gdzie nie ingerowali ludzie, co skłoniło rodzeństwo do badań ekosystemów rzecznych. Wycieczki nad rzekę Kolorado stały się inspiracją do założenia firmy, która rozwija technologie naśladujące naturalne warunki występujące w rzecze

– Myślimy o sposobach, w jakie infrastruktura może pomóc w poprawie stanu naszego środowiska – tamy bobrowe są dobrym przykładem infrastruktury, która wspiera populacje innych zwierząt. To motywacja dla idei, że energia wodna może pomóc poprawić stan środowiska, a nie je niszczyć mówi Abe Schneider w wywiadzie dla MIT.

Na czym polega projekt założycieli Natel Energy?

Turbina wodna przyjazna dla ryb

Badacze doszli do wniosku, że mogą osiągnąć wysoką wydajność elektrowni przy użyciu zaokrąglonych krawędzi łopatki turbiny – w przeciwieństwie do ostrych łopatek zwykle używanych w turbinach wodnych. Wyprofilowane wnętrze turbiny ogranicza ryzyko niebezpiecznych kolizji ryb z elementami urządzenia. 

Turbiny opracowane przez Natel mają łopatki, które według testów przepuszczają bezpiecznie ponad 99% ryb. Umożliwiają również przepływ ważnych dla środowiska osadów rzecznych i mogą być łączone z konstrukcjami, które naśladują naturalne cechy rzek, takimi jak tamy bobrowe i łuki skalne.

– Chcemy możliwie najbardziej wydajnej technologii, ale chcemy także urządzenia możliwie najbardziej bezpiecznego dla ryb – połączenie tych dwóch celów doprowadziło nas do stworzenia wyjątkowego rozwiązaniamówi Gia Schneider w wywiadzie dla MIT.

Firma Natel Energy zainstalowała już dwie wersje swojej najnowszej turbiny Restoration Hydro Turbine w elektrowniach w stanach Maine i Oregon.

Jak turbiny sprawdzają się w praktyce?

Gia i Abe Schneider twierdzą, że od momentu instalacji pierwsze dwie turbiny przekształciły ponad 90% energii dostępnej z przepływu wody w turbinie w energię odnawialną. Oznacza to, że Restoration Hydro Turbine pracują z wydajnością porównywalną do konwencjonalnych turbin.

Rodzeństwo uważa, że ​​ich systemy mają do odegrania znaczącą rolę w pobudzeniu przemysłu hydroenergetycznego, który stoi w obliczu coraz ściślejszych regulacji środowiskowych. Zamiast zamykać istniejące elektrowni wodne, Scheniderowie proponują modernizację istniejących mocy. W Stanach Zjednoczonych i Europie elektrownie, które mogłyby zostać przekształcone tak, aby nie szkodzić rybom, mają łączną moc około 30 GW. Wystarcza ona do zasilenia milionów domów.

Natel Group ma także ambicje zbudowania zupełnie nowych elektrowni na wielu zaporach wodnych w Stanach Zjednoczonych i Europie. Założyciele firmy szacują, że ich systemy mogą wygenerować około 48 GW nowej energii elektrycznej w Stanach Zjednoczonych i Europie – odpowiednik ponad 100 milionów paneli słonecznych.

– Mówimy o znaczących liczbach. Możemy zwiększyć potencjał nowych mocy, przy jednoczesnej modernizacji istniejących elektrowni, aby nadal wytwarzać energię produktywnie i spełniając nowoczesne wymagania środowiskowepodsumowuje Gia Schneider.

Zobacz więcej podobnych technologii:

źródło i zdj. główne – news.mit.edu, natelenergy.com/turbines/

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.