Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Turbiny wiatrowe zintegrowane z wiaduktami

Turbiny wiatrowe zintegrowane z wiaduktami

Jak się okazuje turbiny wiatrowe nie muszą być montowane tylko na wieżach, innym perspektywicznym miejscem, z którego można pozyskiwać spore ilości energii są wysokie wiadukty i największe mosty w infrastrukturze drogowej. Potwierdzone jest to obliczeniami  przeprowadzonymi przez europejski zespół naukowców, który testował wiadukt na Wyspach Kanaryjskich jako lokalizację dla turbin. Koncepcja ta może być wykorzystywana zarówno w obszarach zabudowanych jak i obszarach naturalnych, ponadto nie wymaga wyznaczania dodatkowych powierzchni pod zabudowę elektrowni.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wiadukt Juncal na Wyspach Kanaryjskich posłużył jako punkt odniesienia dla hiszpańskich i brytyjskich naukowców, którzy sprawdzali czy siła wiatru pomiędzy filarami tego rodzaju zabudowy jest w stanie poruszać łopatami turbin wiatrowych i produkować energię elektryczną. Badanie opiera się na modelach i symulacjach komputerowych, które zostały przeprowadzone przez Oscara Soto i jego kolegów z Kingston University w Londynie. Zaprezentowali oni turbiny wiatrowe jako porowate płyty, aby ocenić opory powietrza oraz testowali je w różnych konfiguracjach.

Badania te były promowane przez kanaryjską firmę ZECSA. Przedstawiciele z Uniwersytetu w Vigo wzięli udział w analizie połączeń elektrycznych niezbędnych, aby rozwijać ten projekt. Natomiast naukowcy z Uniwersytetu Las Palmas de Gran Canaria byli odpowiedzialni za kwestie z zakresu odnawialnych źródeł energii.

Naturalne jest, że im większa powierzchnia wirnika, tym więcej energii może być wytworzona. Jednakże zaobserwowano, że w małych turbinach wskaźnik mocy na metr kwadratowy jest wyższy. W związku z tym faktem, zespół uważa, iż ​​konfiguracja z dwiema identycznymi turbinami byłaby najbardziej korzystna dla zainstalowania na wiaduktach. Jeśli natomiast brać pod uwagę jedynie wielkość produkowanej mocy, wówczas lepszym wyjściem byłoby zamontowanie dwóch turbin o różnych rozmiarach. Aby móc objąć maksymalną dostępną przestrzeń z kolei, naukowcy proponują wstawienie matrycy składającej się z 24 małych turbin. Pod względem rentowności jednak, najlepszym rozwiązaniem jest to, które składa się z dwóch średnich turbin wiatrowych.

Wyniki potwierdzają, że każdy wiadukt przedstawia konkretne możliwości i potencjał energii wiatru. W przypadku Juncal, szacowana moc turbiny wyniesie 0,25 MW, co przy dwóch turbinach daje 0,5 MW – taka moc klasyfikowana jest w zakresie średnich możliwych do osiągnięcia mocy z instalacji montowanych na wiaduktach. Dodatkowo odnośnie symulacji na wiadukcie Juncal wiadomo, że produkowana energia byłaby wystarczająca dla zasilenia nawet 500 gospodarstw domowych o średnim zużyciu. Uniknięto by około 140 ton emisji dwutlenku węgla rocznie, co jest równoznaczne efektowi oczyszczania powietrza przez 7 200 drzew.

Projekt ten stwarza dodatkowy potencjał dla energetyki wiatrowej na całym świecie. Istnieje wiele podobnej infrastruktury, którą można wykorzystać w celach energetycznych i jednocześnie pozytywnie wpłynąć na estetykę obiektu oraz świadomość społeczeństwa. Ogromną zaletą jest to, że koncepcja ta może być rozwijana na terenach zabudowanych, gdzie nie ma miejsca na elektrownie wiatrowe w formie tradycyjnej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.