Ukraina i KE zbadają możliwość instalacji paneli słonecznych na dachach budynków

Ukraina i KE zbadają możliwość instalacji paneli słonecznych na dachach budynków

Państwowa Agencja ds. Efektywności Energetycznej i Energooszczędności (ukr. Держенергоефективності) poinformowała, że we współpracy z ekspertami Komisji Europejskiej będą analizować możliwość zainstalowania paneli słonecznych na dachach ukraińskich budynków.

Serhij Sawczuk, przewodniczący Agencji, spotkał się z Nikosem Tourlisem, kierownikiem projektu Komisji Europejskiej o nazwie HiQSTEP (ang. High Quality Studies to Support activities under the Eastern Partnership). W ramach tego programu Komisji Europejska przeanalizuje także sferę bezpieczeństwa energetycznego.

Jak wskazuje na swojej stronie Agencja, spotkanie dotyczyło badań nad możliwością instalacji paneli słonecznych na dachach budynków prywatnych i państwowych na Ukrainie. W tym konkretnym przypadku najważniejszą kwestią jest dopasowanie technologii integracji paneli słonecznych ze strukturą ukraińskich dachów oraz fasadą tamtejszych budynków. Serhij Sawczuk, przewodniczący Państwowej Agencji ds. Efektywności Energetycznej i Energooszczędności, podkreślił, że niedawne zmiany ustawodawcze, dotyczące prywatnych gospodarstw domowych, przyczyniły się do stworzenie lepszych warunków do instalacji paneli słonecznych.

Dzisiaj mamy ponad 1600 rodzin, które zainstalowały panele słoneczne. Dla porównania, dwa lata temu było ich tylko 94. Ogólnie rzecz biorąc rynek jest bardzo duży; w kraju jest ponad 6,5 miliona prywatnych gospodarstw domowych. To sygnał dla potencjalnych inwestorów, którzy powinni pomyśleć o produkcji paneli słonecznych na Ukrainie – powiedział Sawczuk.

Dla instalacji przydomowych farm słonecznych korzystne będą także narzędzia budżetowe, rozwijające energetykę słoneczną. W tej kwestii ważne są zarówno próby zmniejszenia zależności energetycznej, jak i kosztów produkcji energii; nie bez znaczenia są także inwestycje w modernizację budynków. Pod koniec spotkania Nikos Tourlis rozmawiał z Serhijem Sawczukiem na temat rozwoju ukraińskiej energii odnawialnej, ze szczególnym uwzględnieniem solarnej.

 

Źródła: Państwowa Agencja ds. Efektywności Energetycznej i Ochrony Energetyki Ukrainy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.